Policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną

Zachodniopomorscy policjanci odzyskali zabytkową misę chrzcielną, pochodzącą prawdopodobnie z XVII w. i zatrzymali mężczyznę, który wystawił zabytek na sprzedaż na jednym z portali internetowych.

Misa chrzcielna prawdopodobnie pochodzi z kradzieży sprzed 27 lat z jednego z kościołów w pobliżu Koszalina.

Jak poinformowano w poniedziałek w biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, funkcjonariusze wydziału kryminalnego KWP zostali powiadomieni przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie, że na portalu internetowym wystawiona jest misa chrzcielna, prawdopodobnie skradziona z kościoła w Sianowie w 1983 r.

Sprzedawca bardzo dokładnie opisał zabytek i wycenił go na minimum 25 tys. zł.

Policjanci zorganizowali spotkanie, na które sprzedawca przyniósł zabytkową misę. Mężczyzna, 43-letni szczecinianin, pracujący dorywczo na budowach, został zatrzymany i przewieziony do komendy. Tłumaczył, że zabytek znalazł jego ojciec podczas wycieczki rowerowej.

Odzyskana misa chrzcielna została wykonana ze stopu miedzi w 1652 roku na zlecenie fundatorów Andreasa Lebbina i Anny Angelikens. W centralnej części znajduje się scena z przedstawieniem "Zwiastowania", dookoła którego biegnie napis wykonany gotycką majuskułą.

Zabytek trafił już w ręce ekspertów - historyków sztuki, którzy mają odczytać inskrypcje, żeby określić jej pochodzenie oraz na podstawie zachowanej ikonografii określić, czy pochodzi ona z kradzieży w Sianowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama