Drogie dzieci, Jezus was kocha! – zapewnił Benedykt XVI podczas spotkania z dziećmi w parafii św. Ryty w Kotonu. Zachęcał je do modlitwy, która pozwala Jezusowi napełniać nas Jego miłością.
Wcześniej papież odwiedził znajdujący się przy świątyni Dom „Pokój i Radość”, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Sześć zakonnic zajmuje się tam kilkudziesięcioma dziećmi opuszczonymi lub chorymi, w tym także na AIDS. Zapewnia też posiłki niedożywionym dzieciom mieszkającym w okolicy.
Papieskie słowa do dzieci przeczytasz TUTAJ
Na dziedzińcu Domu, na który Ojciec Święty wszedł przez bramę z białych i żółtych balonów, dzieci powitały go tańcem i śpiewem. Benedykt XVI przez dłuższy czas przyglądał się ich występom, które nagrodził oklaskami. Następnie odmówił z nimi modlitwy: „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”, po czym udzielił im błogosławieństwa.
Następnie wraz z nimi przeszedł do kościoła św. Ryty, gdzie zgromadziły się inne dzieci z miasta wraz z opiekunami, łącznie około 800 osób. Idąc przez świątynię witał się z najmłodszymi, całował je i kładł ręce na ich głowach. Zebrani skandowali: „Papież w Beninie – sprawiedliwość”, „Papież w Beninie – pokój w Afryce”, „Papież w Beninie – pojednanie”.
Po śpiewie chóru Działa Misyjnego Dzieci oraz krótkiej modlitwie Ojca Świętego przed Najświętszym Sakramentem, głos zabrał bp René-Marie Ehouzou z Porto Novo, kierujący komisją ds. duszpasterstwa społecznego Konferencji Episkopatu Beninu. Podziękował papieżowi, że zechciał podczas obecnej pielgrzymki spotkać się z dziećmi. Zaznaczył, że jego obecność zaświadcza, iż Kościół jest Rodziną Bożą, w której gromadzą się rodziny i szkołą miłości. Przywołał słowa bł. Jana Pawła II, iż przyszłość społeczeństwa i Kościoła związana jest z rodziną.
Hierarcha zaznaczył, że odwiedzany przez Benedykta XVI dom dziecka prowadzony jest od 26 lat przez założone przez bł. Matkę Teresę siostry Misjonarki Miłości. Podkreślił znaczenie posługi tych zakonnic, zwłaszcza w Afryce, gdzie świadczy ona jak bardzo życie jest traktowane jako wartość fundamentalna, a dziecko przyjmowane jest jako Boży dar.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.