Kościół w Beninie odlicza już dni do planowanego na 18 listopada przybycia Benedykta XVI – donosi noszący jutrzejszą datę watykański dziennik „L’Osservatore Romano”. Ojciec Święty uda się tam, aby przekazać Kościołom Czarnego Lądu adhortację apostolską podsumowującą II Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Afryki, który obradował w Rzymie w dniach 4-25 października 2009 r. pod hasłem: „Kościół w Afryce w służbie pojednania i pokoju”.
Egidio Picucci podkreśla, że w przygotowaniach na przyjęcie Ojca Świętego zgodnie współpracują władze cywilne, nuncjatura apostolska oraz episkopat Beninu. Wyjaśnia, iż wybór tego kraju, jako miejsca przekazania adhortacji posynodalnej wiąże się ze 150. rocznicą rozpoczęcia tam ewangelizacji oraz 40. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Beninem a Stolicą Apostolską (30 czerwca 1971).
Episkopat Beninu ustanowił komitet, w którego skład wchodzą komisje zajmujące się m.in. sprawą przyjęcia gości i ich zakwaterowania, transportu, liturgii, środkami przekazu, a także zbieraniem funduszy na pokrycie kosztów związanych z organizacją tak ważnego wydarzenia. Przewidziano także otwarcie strony internetowej umożliwiającej śledzenie na bieżąco trzydniowego pobytu papieża w tym kraju.
Przygotowano także studium dotyczące sytuacji religijnej kraju. Jego autorzy wyrażają zaniepokojenie brakiem tłumaczenia Pisma Świętego na języki lokalne, co może ich zdaniem prowadzić do synkretyzmu religijnego, dekadencji moralnej i upowszechniania się sekt. Jednocześnie wskazują na istniejącą tam głęboką religijność ludową, przekładającą się na rozwój życia zakonnego oraz zaangażowanie Kościoła w szkolnictwo. Mimo to w życiu religijnym nadal obecne są odniesienia do dawnych kultów lokalnych, obawy ludzi przed duchami i rzucanymi urokami.
Picucci przypomina, że katolicy stanowią 24 proc. wśród 8,5 mln mieszkańców Beninu. Jest tam dziesięć diecezji, którymi rządzą lokalni biskupi, 312 parafii powierzonych licznym i młodym duchownym. 224 tamtejszych księży pracuje za granicą.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.