Beatyfikacja kardynała Johna Henry'ego Newmana była najważniejszym wydarzeniem ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. W uroczystej Mszy św. wzięło udział 60 tysięcy osób i była to pierwsza uroczystość beatyfikacyjna od początku pontyfikatu, której papież przewodniczył osobiście.
Przed południem 19 września w miejscowym Parku Cofton rozpoczęła się Msza św. z udziałem 60 tysięcy wiernych, podczas której Benedykt XVI ogłosił błogosławionym kardynała Newmana, który przeszedł z anglkanizmu na katolicyzm.
W powitalnym przemówieniu abp Bernard Longley, arcybiskup Birmingham zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dni Benedykt XVI przebywał wśród Brytyjczyków jako pielgrzym dzieląc się własnym poszukiwaniem prawdy i dobroci Boga. „Jako nasz najważniejszy pasterz wiodłeś nas do Jezusa Chrystusa. W czasie twojej podróży apostolskiej widzieliśmy jak starasz się dotrzeć do serc i umysłów wielu, w naszym kraju i poza nim. Jako Następca św. Piotra zachęcałeś nas, by bardziej przylgnąć do skały, na której zbudowany jest Kościół i do uznania go za prawdziwe źródło żywej wody, która może ugasić pragnienie” – powiedział hierarcha.
Nawiązując do beatyfikacji kard. Newmana abp Longley zwrócił uwagę, że uroczystość odbywa się w pobliżu miejsca, w którym złożone zostały doczesne szczątki angielskiego konwertyty. „W tym miejscu dziękujemy Ci za przedstawienie go nam na nowo – orzeźwiającego źródła dobra i prawdy, w którym możemy znaleźć orzeźwienie i siła do naszej pielgrzymce wiary” – stwierdził abp Longley.
Po wstępnych obrzędach Mszy św. abp Longley poprosił Ojca Świętego o włączenie kard. Johna Henry’ego Newmana do grona błogosławionych, po czym zgromadzonym odczytany został życiorys anglikańskiego konwertyty.
Benedykt XVI odczytał formułę beatyfikacyjną, ogłaszając, iż liturgiczne wspomnienie kard. Newmana będzie miało miejsce 9 października, co przez zgromadzonych zostało przyjęte oklaskami, zaś po lewej stronie ołtarza odsłonięty został duży portret nowego błogosławionego.
Do papieża podszedł następnie krewny kard. Newmana oraz kapłani pracujący w Oratorium św. Filipa Nereusza, które założył nowy błogosławiony. Ojcu Świętemu zaprezentowano także relikwiarz z jego szczątkami.
Mszę św. koncelebrowało z papieżem 9 kardynałów, 14 arcybiskupów, w tym Prymas Polski abp Józef Kowalczyk i kilkuset księży.
Benedykt XVI przybył dzisiaj do Brimingham z nuncjatury apostolskiej w Londynie. Przed jej opuszczeniem papież sfotografował się z funkcjonariuszami policji, którzy ochraniali go w trakcie pobytu w stolicy Wielkiej Brytanii. Na teren nuncjatury wpuszczono również grupę dzieci, które Ojciec Święty pobłogosławił.
Po przylocie do Cofton Park papież otrzymał od władz miasta ozdobny krzyż i obejrzał oraz pobłogosławił figurę kard. Newmana przygotowaną na uroczystość beatyfikacyjną. Autorem statuy jest Tim Tolkien, bratanek autora słynnego eposu „Władca pierścieni”, Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Następnie wsiadł się do papamobile i objechał miejsce celebry. W Cofton Park zgromadziło się około 60 tys. osób, mniej więcej tyle ile oczekiwali organizatorzy. Wierni machali oczywiście papieskimi i brytyjskimi flagami. Na placu byli również Polacy, nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale również z kraju, np. z Gdańska. W czasie przejazdu Ojciec Święty kilkakrotnie zatrzymał się, by ucałować i pobłogosławić dzieci.
Na zakończenie uroczystości Ojciec Święty odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Anioł Pański” a następnie udał się do oratorium św. Filipa Nereusza w Edgbaston na przedmieściach Birmingham. Odwiedzi tam pokój, bibliotekę oraz kaplicę kard. Newmana.
Tekst przemówienia papieża przed modlitwą Anioł Pański zamieszczamy na następnej stronie
W programie ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii jest jeszcze spotkanie z biskupami Anglii, Walii i Szkocji w seminarium Oscott College.
O godz. 18.15 na lotnisku międzynarodowym w Birmingham rozpocznie się ceremonia pożegnania z udziałem premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Benedykt XVI wygłosi pożegnalne przemówienie. O 18.45 samolot z papieżem i delegacją watykańską odleci do Rzymu, gdzie spodziewany jest o 22.30.
Podróż Benedykta XVI na Wyspy Brtytyjskie jest jego 17. wyjazdem poza granice Watykanu i Włoch, a Wielka Brytania – 19. krajem, który odwiedza.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.