Jutro Lizbona będzie gościć papieża. Benedykt XVI będzie przebywał w stolicy Portugalii 11 i 12 maja. Miasto przygotowuje się na przyjęcie gościa z Watykanu.
Na ulicach, szczególnie tych, którymi przejeżdżać będzie Ojciec Święty, pojawia się coraz więcej plakatów powitalnych. Trasa przejazdu papieskiej kolumny jest odgradzana barierkami od chodników, na których będą czekać ci, którzy przyjdą zobaczyć Benedykta XVI.
Belém
W Belém (czyli Betlejem) na przedmieściach Lizbony, dokąd Ojciec Święty przyjedzie dwukrotnie, powstaje podium, na którym odbędzie ceremonia powitania papieża i wręczenia mu symbolicznego klucza do miasta. Stoi ono przed majestatycznym gmachem słynnego, XVI-wiecznego klasztoru Hieronimitów, z niezwykłej urody piętrowymi krużgankami. Znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Przed wiekami w tym miejscu stała kapliczka, w której modlili się żeglarze, udający się w daleką podróż, m.in. słynni odkrywcy, tacy jak Vasco da Gama. Obecny klasztor jest właśnie wotum wdzięczności króla Manuela I za szczęśliwą wyprawę da Gamy, w czasie której odkrył on drogę morską do Indii. Podróżnik jest pochowany w klasztornym kościele, podobnie jak najbardziej znany pisarz portugalski Luis de Camões, autor „Luizjad”, czyli portugalskiego „Pana Tadeusza”. Obaj spoczywają w kunsztownie rzeźbionych grobowcach, na których spoczywają naturalnej wielkości figury obu wielkich Portugalczyków.
Świątynia jest też nekropolią królewskiej dynastii Aviz. W identycznych sarkofagach, wspartych na grzbietach miniaturowych słoni, spoczywa tam 5 królów, 7 królowych i 17 ich dzieci.
W pobliżu klasztoru Hieronimitów mieści się Palácio de Belém, będący siedzibą prezydenta Portugalii. Także to miejsce odwiedzi papież, aby spotkać się tam z głową goszczącego go państwa. Jest to dawna letnia rezydencja królewska. W czasie tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Lizbonie w 1755 r. król Józef I i jego rodzina ocaleli dlatego, że znajdowali się właśnie w swej podmiejskiej siedzibie, a nie w centrum miasta, które legło w gruzach.
Trzecim miejscem w Belém, do którego przyjedzie Benedykt XVI jest nowoczesny Ośrodek Kultury - Centro Cultural de Bélem. Powstał on w 1990 r. jako siedziba władz Unii Europejskiej na czas sprawowania w niej prezydencji przez Portugalię. Obecnie odbywają się tu spektakle, wystawy i koncerty. To właśnie tam zaplanowano spotkanie papieża ze światem kultury. W jego imieniu Ojca Świętego powita najsłynniejszy portugalski reżyser Manoel de Oliveira. Liczący 102 lata twórca jest wciąż aktywny i kręci filmy.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.