„Ta oczekiwana wizyta Benedykta XVI już przynosi owoce” – stwierdził bp Carlos Azevedo, główny koordynator papieskiej podróży do Portugalii
Wizyta odbędzie się w dniach 11-14 maja, w czasie których Papież odwiedzi Lizbonę, Fatimę i Porto.
„Widać falę rosnącego dynamizmu. Ludzie dzwonią mówiąc, że chcą pomóc, być tutaj i włączyć się w przygotowania. Nawet, jeśli niektóre propozycje są niemożliwe do realizacji, to ważny jest entuzjazm, jaki się wśród wiernych spotyka” – powiedział bp Azevedo. Innym owocem jest „większa znajomość osoby Benedykta XVI” wśród ludzi, a szczególnie wśród chrześcijan. W księgarniach można znaleźć ok. 50 książek, których autorem jest Papież. Benedykt XVI jest „szanowany i ceniony za swoje idee. Jego pielgrzymka sprawiła, że liczne parafie i ich wierni bardziej zdali sobie z tego sprawę. Jest to owoc, który zbieramy przed jego przyjazdem” – stwierdził bp Azevedo.
Podobnego zdania jest portugalska prasa. Na tyle wydarzeń, jakie miały miejsce w Portugalii, żadne nie zdołało zgromadzić tylu bezpośrednich współpracowników, co papieska wizyta. Benedykt XVI zmobilizował 10 tysięcy osób – od służb cywilnych po dziennikarzy, czytamy w dzisiejszym Jornal de Noticias.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
Pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.