Czy papież Benedykt XVI ubiera się u Prady?

Rzeczpospolita za The Wall Street Journal Europe opublikowała artykuł mówiący o roli, jaką w marketingu firm odzieżowych i nie tylko odgrywa osoba Benedykta XVI.

Reklama

Dystrybutorzy modlą się, by zauważono, że papież używa produktów ich marek. Żadna gwiazda filmowa nie zapewni takiej reklamy. Benedykt XVI zdobywa więc nowych wyznawców: speców od marketingu, poszukujących nie tyle błogosławieństwa, ile papieskiego "product placement" - czytamy w artykule.

Kiedy w zeszłym roku wybrano nowego papieża, od razu zauważono, że nosi okulary przeciwsłoneczne Serengeti i buty firmy Geox. Benedykt XVI ma także specjalnie grawerowanego iPoda marki Apple, a ostatnio spore poruszenie wywołała para eleganckich czerwonych mokasynów, które być może pochodzą od Prady.

Duża ilość designerskich metek furkoczących wokół nowego papieża to jedna z konsekwencji zeszłorocznej, długo oczekiwanej zmiany papieskiego wizerunku. Dla świata marketingu zmiana u steru Stolicy Apostolskiej to bezprecedensowa szansa, ale też pewien problem moralny: jak daleko można się posunąć w wykorzystywaniu religii do celów marketingowych?

Poprzednik Benedykta XVI, świadomie kreujący swój wizerunek medialny Jan Paweł II, był jedną z najczęściej fotografowanych osób publicznych świata. Był jednak ostentacyjnie ascetyczny. Najchętniej chodził w znoszonych brązowych butach. Przed próbą zamachu w 1981 roku polski papież jeździł po Rzymie mercedesem rocznik 1960, którego odziedziczył po poprzedniku. Ponadto "product placement" jako technika marketingowa dopiero powstawał w pierwszej dekadzie piastowania urzędu przez Jana Pawła II, ostatnia zaś dekada naznaczona była wciąż pogarszającym się zdrowiem papieża.

Benedykt XVI prezentuje bardziej elegancki model. Chętnie i bez wahania używa produktów międzynarodowych marek. Dla producentów zaś skojarzenie z papieżem warte jest co najmniej sto razy więcej niż z jakąkolwiek gwiazdą pierwszego formatu. - Papież ma bardziej zaangażowanych wyznawców - komentuje John Allert, prezes brytyjskiego oddziału Interbrand, światowej agencji doradztwa w zakresie kreowania marek, należącej do Omnicom Group Inc.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

Autopromocja

Reklama

Reklama

Reklama