Będzie czczona jak apostołowie

Liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny będzie miało odtąd rangę święta.

Reklama

O decyzji Papieża, by podnieść rangę tego dotychczasowego wspomnienia obowiązkowego, powiadomiła specjalnym dekretem Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Maria z Magdali, której jako pierwszej objawił się Chrystus Zmartwychwstały i która tę dobrą nowinę zaniosła apostołom, będzie odtąd czczona w liturgii tak samo, jak apostołowie, a więc świętem. Franciszek, jak czytamy w dekrecie, chciał w ten sposób podkreślić tak aktualną dziś w Kościele godność kobiety i znaczenie ewangelizacji, dając wiernym za przykład Marię Magdalenę. Przypomniano, że św. Grzegorz Wielki nazwał ją „świadkiem Bożego miłosierdzia”, a św. Tomasz z Akwinu „apostołką apostołów”.

Święto Marii Magdaleny obchodzić się będzie 22 lipca, czyli tak jak jej dotychczasowe wspomnienie liturgiczne. Teksty mszału i brewiarza na ten dzień pozostaną te same co dotychczas, jednak w Mszy dodano specjalną prefację, która mówi o miłości tej świętej do Chrystusa i o jej świadectwie zmartwychwstania.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  10.06.2016 22:19
  Święta prostytutką. Da się? Da się. Czuje szanse dla siebie i swoich przyjaciół :)
 • Ks,
  11.06.2016 10:57
  Maria Magdalena nie była prostytutką
 • Bartosik
  11.06.2016 13:04
  Św. Maria Magdalena nie będzie czczona jak Apostołowie. Przecież oficjum pozostaje bez zmiany - czyli psalmy i prośby będą brane nie z tekstów wspólnych o Apostołach, a - jak dotychczas - o świętych kobietach (swoją drogą - prośby do tej pory mogły być też z dnia powszedniego; teraz to nie miałoby sensu, skoro obchód nie jest już wspomnieniem, tylko świętem).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama