Czy papież w Bośni odniesie się do Medjugorja?

Nie oczekuję, aby 6 czerwca, podczas swojej wizyty w stolicy Bośni i Hercegowiny papież odniósł się do kwestii domniemanych objawień w Medjugorje – powiedział podczas dzisiejszego briefingu dla dziennikarzy rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ.

„Pokój z Tobą” – tak brzmi oficjalne hasło jednodniowej wizyty papieskiej w Sarajewie, która odbędzie się za tydzień, w sobotę. Z programem podróży zapoznał dziś dziennikarzy watykański rzecznik. Przypomniał, że Bośnia i Hercegowina wciąż jeszcze jest silnie naznaczona doświadczeniem wojny. Świadczy o tym zarówno podupadająca gospodarka, jak i samo Sarajewo, gdzie nadal można spotkać zburzone budynki czy przydrożne groby.

Bośnia i Hercegowina to drugi po Albanii kraj Europy, który odwiedzi Franciszek, nie licząc kilkugodzinnej wizyty w instytucjach europejskich w Strasburgu. Papież będzie się poruszał po Sarajewie papamobile, którego używa na placu św. Piotra, a zatem w wersji otwartej. Organizatorzy nie przewidują specjalnych zagrożeń. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że nie ma obaw o bezpieczeństwo papieża, a Franciszek będzie się po Sarajewie poruszał zasadniczo w otwartym papamobilu.

6 czerwca około godz. 9.00 przyleci na lotnisko w Sarajewie samolot z Ojcem Świętym na pokładzie. Pół godziny później na placu przed pałacem prezydenckim odbędzie się ceremonia powitania, po czym w pałacu Franciszek odbędzie rozmowę z trzyosobowym Prezydium Republiki i spotka się z przedstawicielami władz, do których wygłosi przemówienie. O godz. 11.00 na stadionie Koševo papież odprawi Mszę św., w czasie której wygłosi homilię. Następnie w siedzibie nuncjatury apostolskiej zje obiad z biskupami Bośni i Hercegowiny. 

Na godz. 16.20 planowane jest w katedrze spotkanie z kapłanami, zakonnicami, zakonnikami i seminarzystami, do których Franciszek przemówi, podobnie jak podczas spotkania ekumenicznego i międzyreligijnego w prowadzonym przez franciszkanów międzynarodowym ośrodku studenckim (o 17.30) i z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Diecezjalnym im. Jana Pawła II (o 18.30). Krótka ceremonia pożegnania odbędzie się na sarajewskim lotnisku o 19.45, po czym o 20.00 samolot z papieżem na pokładzie odleci do Rzymu.

Na briefingu przed podróżą dziennikarze pytali ks. Lombardiego, czy Ojciec Święty ustosunkuje się do kwestii Medziugorie, choćby ze względu na znaczenie duszpasterskie tego sanktuarium. Watykański rzecznik zaznaczył, że nie należy się tego spodziewać. Sprawa nadal jest bowiem przedmiotem badań Stolicy Apostolskiej. „Komisja, której przewodniczył kard. Ruini, zakończyła już pracę i przekazała swoje wnioski Kongregacji Nauki Wiary – poinformował watykański rzecznik. – Teraz to ta kongregacja zajmuje się niniejszą sprawą, podejmuje dodatkowe badania, by w końcu przedstawić ją na posiedzeniu plenarnym tej dykasterii. Nie mogę jednak powiedzieć, kiedy i w jaki sposób zostanie zakończona ta sprawa”.

Medjugorje leży w diecezji Mostar na terenie Bośni i Hercegowiny. Według słów grupy młodych mieszkańców tej miejscowości, 24 czerwca 1981 r. zaczęła im się ukazywać Matka Boża, przekazując przesłania. „Spotkania” te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorjem), ale z osobami wizjonerów. Właśnie niespotykana w historii tego typu zjawisk długotrwałość i brak ich ostatecznego zakończenia są jedną z głównych przyczyn, dla których Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru. 

Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Dopóki tak się nie stanie, nie można organizować tam oficjalnych pielgrzymek. Mimo to przybywający do tego miejsca wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Co roku przyjeżdża do Medjugorja ok. 2 mln ludzi. 18 stycznia ub. roku zakończyła swoje prace międzynarodowa komisja badająca domniemane objawienia Matki Bożej, której przewodniczy kard. Camillo Ruini. Rezultat jej badań został przekazany Kongregacji Nauki Wiary, która ma wydać orzeczenie w sprawie objawień w Medjugorie.

***

Tymczasem kard. Kurt Koch, przebywa z czterodniową wizytą w Serbii. Na dziś zaplanowano spotkania na najwyższym szczeblu, najpierw z prezydentem Tomislavem Nikolićem, a następnie ze zwierzchnikiem Serbskiej Cerkwi Prawosławnej patriarchą Ireneuszem. Z ekumenicznego punktu widzenia to ostatnie spotkanie jest najważniejszym akcentem wizyty. 

Katolicy w Serbii pragną wizyty Papieża– powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan - jednak aby doszła ona do skutku muszą się na to zgodzić również inne komponenty społeczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg