Meksykańska prasa na pierwszych stronach podkreśla skrytykowanie przez papieża w przemówieniu powitalnym wojen narkotykowych.
„Kościół musi uczynić wszystko przeciwko przemocy” – te słowa Benedykta XVI cytuje w tytule na pierwszej stronie dziennik „Milenio”. Inny dziennik, „El Universal” koncentruje swoje informacje wokół skrytykowania przez papieża przelewu krwi. „Modlitwa za ofiary przemocy” – zatytułowała gazeta relację z rozpoczętej wizyty Ojca Świętego dodając, że „Benedykt XVI wzywa do demaskowania handlu narkotykami”. Również gazeta „Reforma” podkreśla wsparcie papieża dla walki z handlem narkotykami tytułując swój materiał: „Papież prosi kraj, aby nie dał się zniechęcić”.
Największa gazeta miasta León, „El Sol de León” poświęca stronę tytułową przyjęciu papieża w Meksyku: „Przybywającego do Meksyku Benedykta XVI powitała miłość 700 tysięcy wiernych. Papież przybywa jako „pielgrzym nadziei”. Prawie wszystkie gazety meksykańskie cytują słowa prezydenta Felipe Calderona, że mimo wojny narkotykowej kraj stoi jeszcze „na nogach”.
Podróż Benedykta XVI budzi zainteresowanie mediów również na Kubie, gdzie papież oczekiwany jest w poniedziałek. Oficjalne media kubańskie nie odniosły się do krytycznej oceny marksizmu przez papieża. W rozmowie z dziennikarzami w drodze do Meksyku Benedykt XVI powiedział, że marksizm w swojej pierwotnej formie nie odpowiada dzisiejszej rzeczywistości. Partyjny organ „Granma” w dzisiejszym wydaniu poinformował o otwarciu przez ministra spraw zagranicznych Bruno Rodrígueza centrów prasowych w Santiago de Cuba i Hawanie. Gazeta cytuje słowa ministra, że papież zostanie wysłuchany na Kubie „z szacunkiem”.
Oficjalna agencja prasowa „Prensa Latina” zwraca uwagę na skrytykowanie przez Benedykta XVI przemocy w Meksyku. Podkreśla, że według papieża jest to konsekwencja „kultu pieniądza”. A kontrolowany przez państwo portal internetowy „Juventud Rebelde” (Zbuntowana Młodzież) zapowiedział niepowodzenie „tych, którzy z przyczyn politycznych usiłują manipulować wizytą Jego Świątobliwości Benedykta XVI”.
Krytyczny wobec Kuby amerykański dziennik „El Nuevo Herald” z Miami – centrum emigrantów kubańskich – na pierwszy plan wysuwa stwierdzenie papieża na temat marksizmu. Marksizm na Kubie nie stanowi odpowiedzi na dzisiejsze realia – te słowa papieża cytuje „El Nuevo Herald”.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.