19 sierpnia, w godzinach przedpołudniowych, Jan Paweł II odwiedzi kalwaryjskie
sanktuarium i odprawi w bazylice Matki Bożej Anielskiej Mszę świętą oraz
pomodli się przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Kalwaria papieska
Papież Jan Paweł II od dziecięcych lat związany był z wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Nic dziwnego, przecież Wadowice leżą zaledwie 14 km od Kalwarii Zebrzydowskiej, a w rodzinie Wojtyłów był głęboko zakorzeniony zwyczaj pielgrzymowania do Kalwarii. Dziadek Karola Wojtyły, rodem z Czańca, był przewodnikiem kalwaryjskim.
Karol Wojtyła przybywał do Kalwarii wiele razy jako uczeń, student, a później kapłan i biskup. Ostatni raz jako biskup krakowski przyjechał 28 września 1978 roku, w dwudziestą rocznicę przyjęcia sakry biskupiej. 18 dni później został wybrany na papieża. Jego następna wizyta (7 czerwca 1979 roku) w tym umiłowanym przez siebie miejscu była już historycznym dniem przyjazdu Namiestnika Chrystusa do kalwaryjskiego sanktuarium.
W przemówieniu skierowanym do zebranych przed klasztorem tłumów nie krył wtedy swego wzruszenia i związków z tym niezwykłym miejscem: "Nie wiem po prostu jak dziękować Bożej Opatrzności za to, że dane mi jest jeszcze raz nawiedzić to miejsce. Kalwaria Zebrzydowska: Sanktuarium Matki Bożej i Dróżki. Nawiedzałem je wiele razy, począwszy od moich lat chłopięcych i młodzieńczych. Nawiedzałem je jako kapłan. Szczególnie często nawiedzałem sanktuarium kalwaryjskie jako arcybiskup krakowski i kardynał.
Przybywaliśmy tu wiele razy z kapłanami. Czasem pełne Prezbiterium Kościoła krakowskiego, zwłaszcza w momentach ważnych... Przybywaliśmy też w dorocznej pielgrzymce sierpniowej... Sercem śpieszyłem tutaj na te zwłaszcza główne uroczystości: Pogrzebu Matki Bożej i Wniebowzięcia... Przybywaliśmy tu także w pielgrzymkach stanowych na wiosnę i w jesieni".
«« | « |
1
|
2
|
3
|
4
|
»
|
»»