Koniec wojny dzięki papieżowi

Biskup Republiki Środkowoafrykańskiej: wizyta Papieża, po latach krwawej wojny domowej, między muzułmanami i chrześcijanami, była przełomem.

Franciszek odwiedził w listopadzie ubiegłego roku ten kraj Czarnego Lądu. Według metropolity stołecznego Bangi, a także wielu innych osób zaangażowanych w życie publiczne tego afrykańskiego kraju właśnie wizyta Papieża, po wielu latach krwawej wojny domowej między muzułmanami i chrześcijanami, była momentem przełomowym dla przywrócenia pokoju. Dowodem tego jest spokojny przebieg wyborów prezydenckich 20 lutego br., które wygrał były premier Faustin-Archanhe Touadéra.

„Papież przybył jako misjonarz miłosierdzia i wezwał nasze wspólnoty do pojednania. Ten apel o pokój i przebaczenie został wysłuchany przez walczących ze sobą byłych przeciwników, a teraz skonkretyzował się, dając w nowym prezydencie rzeczywistą szansę na pokój” – podkreśla abp Nzapalainga, który sam był jednym z głównych mediatorów między walczącymi stronami.

Katolicki hierarcha podkreśla też znaczenie zaangażowania na rzecz pokoju duchownych muzułmańskich i protestanckich. Ponadto zauważa, że nowy prezydent jest osobą, która nadaje się idealnie do pojednania i zjednoczenia narodu, a także do oddania sprawiedliwości ofiarom sekciarskiej przemocy.

Również dla bp. José Aguirro Muño ostatnie wybory są światłem w tunelu. Niepokoi się on jednak aktami przemocy dokonywanymi nadal na terenie jego diecezji Bangassou przez bojówki Armii Oporu Pana – sekty religijnej pochodzącej z Ugandy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg