Rozpoczęła się Msza św. kanonizacyjna

W Watykanie pod przewodnictwem Franciszka rozpoczęła się Msza kanonizacyjna Jana XXIII i Jana Pawła II. W ustanowione przez papieża Polaka święto Miłosierdzia papież wyniósł na ołtarze swoich poprzedników ogłaszając dekret kanonizacyjny. W liturgii uczestniczy setki tysięcy wiernych z całego świata. Wśród koncelebransów jest papież senior Benedykt XVI.

Mszę św. rozpoczęło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych.

Papieżowi przy ołtarzu towarzyszyć będą kard. Agostino Vallini, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II i bp Francesco Beschi, biskup Bergamo - diecezji pochodzenia Jana XXIII oraz kardynałowie Angelo Sodano i Giovanni Battista Re.

W koncelebrze jest też papież senior Benedykt XVI oraz ok. 150 kardynałów i 1000 biskupów. Zasiedli oni po lewej stronie od ołtarza (patrząc w stronę bazyliki św. Piotra). Nieco niżej siedzi 6000 księży. Do papież seniora ubranego w biały ornat podchodziło wiele osób witając się z nim.

Po prawej stronie ołtarza miejsce zajęły 93 oficjalne delegacje państwowe. Wśród nich są 24 głowy państw, m.in. prezydenci Włoch i Polski, Giorgio Napolitano i Bronisław Komorowski, którzy reprezentują kraje pochodzenia świętych papieży. Są także legendarny przywódca "Solidarności" i były prezydent Lech Wałęsa premier Donald Tusk.

Wśród koronowanych przybyli: była belgijska para królewska Albert II z żoną Paolą, król Hiszpanii Juan Carlos z żoną Sofíą, wielki książę Luksemburga Henry oraz książę Lichtensteinu Hans-Adam II.

Unię Europejską reprezentują przewodniczący Rady Europejskiej, Herman van Rumpuy i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.

Są też m. in. prezydenci i szefowie rządów Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Libanu, Litwy, Paragwaju, Hondurasu, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Przybyły także delegacje innych wyznań i religii: Kościołów prawosławnych, anglikańskiego, społeczności islamskiej i 20 osób żydowskiej. Wśród nich jest Naczelny Rabin Polski, dr Michael Schudrich. Ponadto obecni są przedstawiciele Wspólnoty Żydowskiej z USA, Włoch, Izraela i Argentyny.

W kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II biorą też udział dwaj osobiści przyjaciele papieża Franciszka, rabin Abraham Skorka z Buenos Aires oraz Claudio Epelman, dyrektor wykonawczy Latynoamerykańskiego Kongresu Żydowskiego.

Podczas Eucharystii, komunii na Placach - św. Piotra i Piusa XII udzielać będzie 600 kapłanów. Dalszych dwustu skierowanych zostanie do wiernych znajdujących się na via della Conciliazione. Z kolei koncelebransom komunii udzieli 70 diakonów.

Ołtarz kanonizacyjny jest ozdobiony przywiezionymi specjalnie na ten cel z Ekwadoru bukietami róż w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W sumie jest ich ponad 30 tys.

Za bezpieczeństwo uczestników ceremonii odpowiada 10 tys. agentów; przygotowano też 31 polowych ambulatoriów i ponad 80 ekip pomocy medycznej.

Za pośrednictwem mediów kanonizację śledzi ok. dwóch miliardów ludzi na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg