Synod o rodzinie coraz bliżej

Przygotowania idą pełną parą, w maju będzie gotowy dokument roboczy. Co się w nim znajdzie?

Zapewne w maju zostanie ostatecznie zredagowany dokument roboczy (Instrumentum laboris) III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem są „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. Poinformował o tym na łamach „L'Osservatore Romano” sekretarz generalny Synodu Biskupów, kard. Lorenzo Baldisseri. Jego wywiad ukazał się w związku z rozpoczynającym się jutro spotkaniem Rady Sekretariatu Generalnego Synodu.

Jak poinformował kard. Baldisseri, do 19 lutego do Watykanu dotarło 80 proc. odpowiedzi poszczególnych episkopatów na kwestionariusz dotyczący recepcji nauczania Kościoła o rodzinie, trudności we wprowadzaniu go w życie i uwzględniania go w programach duszpasterskich, ponad 60 proc. dykasterii Kurii Rzymskiej oraz ponad 700 odpowiedzi indywidualnych czy grupowych. Zdaniem sekretarza generalnego Synodu Biskupów świadczy to o dużym zainteresowaniu kwestionariuszem. Dodał on, że jego wystosowanie wskazuje, jak bardzo konieczne było poruszenie wszystkich członków Kościoła i „wyjście na peryferie”. 

Pytany o to, co z tych odpowiedzi wynika, kard. Baldisseri zaznaczył, że przede wszystkim pilna potrzeba uświadomienia sobie rzeczywistości doświadczanej przez ludzi, wznowienia dialogu duszpasterskiego z ludźmi, którzy z różnych powodów odeszli od Kościoła, a także będących poza nim. Można w nich dostrzec wiele cierpienia, zwłaszcza wśród tych, którzy czują się wykluczeni i porzuceni przez Kościół, ponieważ znaleźli się w sytuacji życiowej niezgodnej z jego doktryną i dyscypliną. Przegląd ma charakter globalny, ale jest wiele zbieżnych wniosków. Wraz z inicjatywą Synodu dla wielu otworzyła się perspektywa zaufania. 

Obecna sesja Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów rozpocznie się 24 lutego od poinformowania jej członków o dokonanej pracy przygotowawczej. Następnie zostanie im przedstawiony pierwszy projekt "Instrumentum laboris", będący owocem dokumentu przygotowawczego, w tym odpowiedzi, które dotychczas dotarły do Watykanu na wspomniany kwestionariusz. Oczekuje się, że dyskusja na temat tego projektu pozwoli na drugą redakcję, która wymagać będzie co najmniej dwóch miesięcy prac. Kard. Baldisseri przewiduje, że w maju możliwe będzie kolejne spotkanie Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, które wypracuje ostateczny tekst "Instrumentum laboris". Zostanie on następnie przesłany do poszczególnych przewodniczących konferencji episkopatów, którzy w dniach 5-19 października 2014 r. wezmą udział w synodzie, a także do wszystkich osób uprawionych. 

W skład Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów wchodzą kard. Christoph Schönborn OP, arcybiskup Wiednia, kard. Wilfrid Fox Napier OFM, arcybiskup Durbanu (RP)A; kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (Watykan); kard. George Pell, arcybiskup Sydney (Australia); kard. Péter Erdő, arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu (Węgry); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Odilo Pedro Scherer, arcybiskup São Paulo (Brazylia); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Donald William Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu (USA); kard. Timothy Michael Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, (USA); kard. Luis Antonio G. Tagle, arcybiskup Manili (Filipiny); abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (Ukraina); abp Bruno Forte, arcybiskup di Chieti-Vasto (Włochy); abp Salvatore Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji (Watykan); abp Santiago Jaime Silva Retamales, sekretarz generalny Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM) (Kolumbia).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg