W służbie Kościołowi na całym świecie

Interaktywna mapa świata, dwie wersje językowe, filmowe świadectwa, muzyka wyrażająca ducha, międzynarodowe kontakty i mnóstwo informacji dot. formacji chrześcijańskiej, to oferta zmodernizowanej strony katolickiej Wspólnoty Chemin Neuf.

Wspólnota Chemin Neuf (www.chemin-neuf.org) wywodzi się z grupy modlitewnej, powstała w 1973 r. w Lyonie (Francja) i jest Wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym. Liczy dzisiaj prawie 2000 członków w około trzydziestu krajach: duchowni, małżeństwa, rodziny, osoby konsekrowane. "Wszyscy oni wybrali przygodę życia wspólnotowego, idąc za Chrystusem ubogim i pokornym, aby służyć Kościołowi i światu" czytamy na stronie Wspólnoty, obecnej w kilkudziesięciu krajach, również w Polsce (www.chemin-neuf.pl).

Wspólnota Chemin Neuf została erygowana 20 kwietnia 1984 r. jako Publiczne Stowarzyszenie Wiernych przez Kardynała Alberta Decourtray, Arcybiskupa Lyonu. 24 czerwca 1992 r. Instytut Chemin Neuf został erygowany jako Klerycki Instytut Zakonny na prawie diecezjalnym dla księży i braci zakonnych przez Kardynała Alberta Decourtray, Arcybiskupa Lyonu.

W Polsce, w lutym 2005 r., Kardynał Józef Glemp, Arcybiskup Metropolita Warszawski, erygował Publiczne Stowarzyszenie Wiernych Wspólnota Chemin Neuf na terenie Archidiecezji Warszawskiej, a w czerwcu 2010 r. Arcybiskup Henryk Hoser,  na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

14 września 2009 r. Instytut Chemin Neuf został uznany jako Klerycki Instytut Zakonny na prawie papieskim przez Kardynała Franc Rodé, Prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Watykanie. Domem generalnym Instytutu jest Opactwo Hautecombe we Francji.

Duchowość Wspólnoty ma swe źródło zarówno w tradycji ignacjańskiej, jak i w Odnowie charyzmatycznej.  Od początku powstania misją Wspólnoty jest ewangelizacja, jak również formowanie chrześcijan, aby umocnić ich w wierze, dać możliwość zaangażowania swojego życia oraz wspierać w noszeniu odpowiedzialności, jaką pełnią w Kościele i społeczeństwie. Wspólnota prowadzi misję poprzez m.in domy studenckie, parafie, centra formacyjne, punkty pomocy medycznej, instytuty teologiczne.

Od 1980 r. wielu biskupów powierzyło Wspólnocie Chemin Neuf odpowiedzialność za parafie. Bezpośrednia posługa w Kościele lokalnym (duszpasterstwo w szpitalach, duszpasterstwo rodzin, odpowiedzialność za parafie...) stanowi od początku istnienia Wspólnoty szczególny kierunek jej działalności apostolskiej.

W Polsce obecnie Wspólnota prowadzi dwie parafie na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej - pw. Matki Bożej Fatimskiej w Mistowie (od 2009 r.) i pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej (od 2011 r.).

Aby dowiedzieć się więcej o Wspólnocie: pobierz katalog

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg