Amerykańscy katolicy z mieszanymi uczuciami przyjęli notę dotyczącą reformy światowych finansów wydaną 24 października przez Papieską „Radę Iustitia et Pax”.
Natychmiast po opublikowaniu tłumaczenia na język angielski z różnych katolickich środowisk popłynęły zarówno słowa uznania, jak i krytyki pod adresem dokumentu zatytułowanego „O reformę międzynarodowego systemu finansowego w perspektywie władzy publicznej o uniwersalnej kompetencji”.
Ci, którym dokument się nie podoba, zauważyli natychmiast, że nie został on o podpisany przez Papieża i dlatego nie ma takiej wagi, jak encyklika. Inni połączyli go bezpośrednio z aktualną frustracją ekonomiczną i spekulują, że może on być swego rodzaju manifestem ruchu okupującego Wall Street. Natomiast osoby zajmujące stanowisko pośrednie stwierdziły, że dokument jest spójny z katolicką nauką społeczną i choć pojawiają się w nim hasła podobne do tych głoszonych przez protestujących, to zdecydowanie nie ma on nic wspólnego z lobbowaniem na ich korzyść.
Bp Howard J. Hubbard, przewodniczący Komisji amerykańskiego episkopatu ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju, stwierdził, że dokument może sprawiać wrażenie rezonowania z ruchem, ale nie był pomyślany jako jego wsparcie. Protest – przypomniał hierarcha – rozpoczął się 7 września, zaś myśli zawarte w dokumencie są częścią dyskusji rozpoczętej w Kościele przez Jana XXIII. Bp Hubbard jest również przekonany, że dokument musiał być przygotowany długo przed rozpoczęciem protestu.
Tymczasem Our Sunday Visitor, jedno z najpoczytniejszych pism katolickich w Ameryce, stwierdziło, że jeśli katolicy spojrzą na ten dokument przez pryzmat modlitwy, zrozumieją, że jego podstawowym przesłaniem jest to, że każda wspólnota ponosi odpowiedzialność za promowanie dobra wspólnego.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.