Jan Paweł II mocno tkwi w pamięci Polaków, którzy uznają go za autorytet i doceniają jego wpływ na przemianę życia rodaków – wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznej. Przedstawiono je podczas Forum Inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II, które odbyło się 20 października w Warszawie.
Podczas badań, przeprowadzonych w 2011, aż 91 proc. respondentów przyznało, że zawdzięcza papieżowi z Polski coś szczególnego – powiedziała Natalia Hipsz z CBOS. 75 proc. odpowiadających jest zdania, że wpłynął on na przemianę życia swoich rodaków. Wskaźnik ten jednak spada, gdy spytano, czy wpłynął on na życie osobiste ankietowanego – twierdząco odpowiada wówczas 58 proc.
Jan Paweł II wciąż jest obecny wśród Polaków. Sześć lat po jego śmierci aż 94 proc. badanych stwierdza, że jest on tematem rozmów, dla 93 proc. jest autorytetem. Nie wszyscy jednak realizują jego wskazania – podkreśliła Hipsz. Jednocześnie zaznaczyła, że przyznaje to aż 71 proc. badanych, ale 66 proc. z nich twierdzi, że mimo wszystko kierują się jego wskazówkami.
Jeśli uwzględnić różne współzależności, to na przywiązanie do Jana Pawła II wpływają miejsce zamieszkania w małych ośrodkach, niższe wykształcenie, wyższa granica wieku. U osób młodych, mieszkających w dużych miastach i z wyższym wykształceniem, papież cieszy się mniejszym autorytetem.
Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II jest dziełem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przy współudziale Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", Instytutu Dialogu Międzykulturowego, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Instytutu Jana Pawła II KUL, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego i in.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.