W Rzymie została zaprezentowana książka pt. „Sii tenere, sii coraggioso” („Bądź czuły, bądź odważny”), na którą składa się zbiór rozmów Ojca Świętego z jezuitami, przeprowadzonych podczas kolejnych podróży apostolskich. Otwiera ją zapis spotkania z polskimi jezuitami, które odbyło się w Krakowie w 2016 r. przy okazji papieskiej pielgrzymki na Światowe Dni Młodzieży.
„Młodzi ludzie chcą prawdy”
W rozmowie z polskimi jezuitami Papież odwołał się do kameralnego spotkania z młodymi ludźmi, którzy towarzyszyli mu podczas obiadu 30 lipca 2016 r. w Krakowie. Ojciec Święty podkreślił duże wrażenie, jakie zrobiła na nim odwaga młodzieży, zadającej bezpośrednie pytania („Zapytali mnie nawet o to, jak się spowiadam!” – wyznał Papież) i oczekującej szczerych odpowiedzi. „Jeśli odpowiesz teorią, będą rozczarowani. Młodzi ludzie są hojni. Ale praca z nimi wymaga również cierpliwości, dużo cierpliwości – mówił Franciszek do współbraci. Przestrzegł ich także przed udzielaniem młodzieży „gotowych” odpowiedzi – Widać, że czasami młodzi ludzie oczekują «recept». Trzeba więc być gotowym na korygowanie tej postawy proszenia o recepty i gotowe odpowiedzi.” Spontaniczne odwołanie się do jednego z najbardziej dyskretnych punktów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – obiadu z udziałem kilkunastu reprezentantów młodzieży z różnych kontynentów – pokazuje po latach, jak ważne były dla Ojca Świętego momenty bezpośredniego i, jak to określił: „pozbawionego wstydu” przepytywania go przez młodych ludzi.
„Wzrastać w rozeznawaniu”
Wśród innych tematów poruszonych podczas czterdziestominutowego spotkania, było m.in. zaproszenie do takiej formacji seminarzystów, która przyczyni się do wzrastania Kościoła w zdolności do rozeznawania duchowego. „Trzeba formować przyszłych kapłanów nie w ogólnych i abstrakcyjnych ideach, które są jasne i wyraźne, ale w subtelnym rozeznawaniu duchów, aby mogli naprawdę pomagać ludziom w ich konkretnych sytuacjach życiowych. Naprawdę należy to zrozumieć: w życiu nie wszystko jest czarne na białym lub białe na czarnym. Nie! W życiu przeważają odcienie szarości. Trzeba więc nauczyć się rozróżniać w tej szarości” – mówił Ojciec Święty.
Na marginesie spotkań ze współbraćmi
Redaktor książki – ks. Antonio Spadaro SJ, podkreśla, że „rozmowy z jezuitami”, to nowa forma literacka. Na początku były one publikowane w czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”, a teraz zostały zebrane w postaci książki. Od czasu swojej pierwszej podróży do Brazylii, Papież Franciszek postanowił spotykać się, gdy tylko jest to możliwe, z jezuitami z kraju, który odwiedza. Spotkania te przybierają różne formy: Mszy św., osobistego pozdrowienia grupy, dialogu. W książce zebrano rozmowy, które Ojciec Święty przeprowadził w swobodny sposób, poświęcając swój czas. Forma dyskursu jest nieskrępowana, braterska, spontaniczna. Rozmowy te są zawsze echem bieżącej wizyty, i czasami stanowią one również klucz do interpretacji konkretnej podróży apostolskiej z perspektywy papieskich doświadczeń.
Odzwierciedlenie dynamicznego pontyfikatu
Zawarte w książce wypowiedzi Papieża mają charakter prywatny i początkowo nie były przeznaczone do publikacji. Redaktor spisał je na podstawie zrealizowanych nagrań, zaś Ojciec Święty, zatwierdzając je ostatecznie do publikacji, dokonał pewnych uzupełnień, aby zapewnić spójność przemówienia w formie pisemnej. Ks. Spadaro wskazuje, że słowo Papieża ma szczególną wartość i pozwala odbiorcom lepiej zrozumieć coś, co wyłania się również z innych aspektów jego pontyfikatu. „Bergoglio musi być rozumiany w drodze. Trzeba brać pod uwagę ścieżkę, którą podąża. A piękno wywiadów i rozmów polega na tym, że są one dokumentami w toku. Nie mają sztywności gotowego tekstu. W tym sensie są formą ekspresji szczególnie dostosowaną do dynamicznego stylu tego pontyfikatu” – wskazał ks. Spadaro.
Redaktorem książki jest podsekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji oraz bliski współpracownik Papieża Franciszka jezuita ks. Antonio Spadaro, obecny redaktor naczelny czasopisma „La Civiltà Cattolica”. Redagował włoskie wydania pism obecnego Papieża z czasów, gdy był on przełożonym jezuitów i arcybiskupem Buenos Aires. Zredagował również m.in. dwie międzynarodowe publikacje, poświęcone dialogom Ojca Świętego z dziećmi („Miłość przed światem” 2016) i z osobami starszymi („Mądrość czasu” 2018).
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Boże, pociesz wszystkich pogrążonych w bólu rozstania, mając pewność, że umarli żyją w Tobie."
To trzeci co do wielkości cmentarz w Rzymie, po Cmentarzu Flamińskim i Campo Verano.
Franciszek po raz kolejny apelował też o modlitwę w intencji udręczonej Ukrainy.
Franciszek przyjął na audiencji dla nauczycieli i wychowawców z włoskiej Akcji Katolickiej.
Franciszek przyjął przedstawicieli Dykasterii ds. Komunikacji.
Myślimy o krajach, które tak bardzo cierpią: udręczona Ukraina, Palestyna, Izrael...
To międzyreligijny kompleksu w Abu Zabi w ZEA, który mieści kościół, meczet i synagogę.