Kolejna kardynalska jesień?

Być może jeszcze jesienią bieżącego roku, albo w pierwszych miesiącach 2012 r. Benedykt XVI zwoła konsystorz, na którym wręczy birety kardynalskie nowym purpuratom.

O tym informuje na łamach portalu vaticaninsider Marco Tosatti. Włoski watykanista zauważa, że Benedykt XVI stara się, aby liczba członków kolegium kardynalskiego, którzy mogliby wziąć udział w ewentualnym konklawe nie była wyraźnie niższa niż przewidziana prawem 120 elektorów. Zastrzega, że pomimo ukończenia przez Ojca Świętego 84 roku życia i nie najlepszego stanu zdrowia, nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie istniała perspektywa wakansu na Stolicy Piotrowej. Tosatti zauważa, że do końca bieżącego roku liczba kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe spadnie do 110, a do końca 2012 do 97.

Włoski watykanista wśród potencjalnych kandydatów do kapelusza kardynalskiego wymienia przede wszystkim: prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Fernando Filoniego oraz prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, abp João Braz de Aviza. Jego zdaniem do potencjalnych kandydatów do purpury należy także arcybiskup Nowego Jorku, Timothy Michael Dolan, oraz arcybiskup Westminsteru, Vincent Nichols. Ich poprzednicy ukończą 80 lat w przyszłym roku (kard. Edward Egan z USA, 02.04.1932, a kard. Cormac Murphy-O’Connor z Londynu 24.08.1932). Należy pamiętać, że na kardynałów czekają też kraje Azji i Afryki oraz, że przy okazji każdego konsystorza zdarzają się niespodzianki nie przewidziane przez watykanistów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama