Papież kieruje słowo do mieszkańców Rosario, gdzie trwa walka z gangami

W każdym systemie mafijnym biedni są materiałem jednorazowego użytku,

Papież skierował wideoprzesłanie do mieszkańców miasta Rosario w Argentynie, które przeżywa smutne dni kryzysu spowodowanego walką między gangami narkotykowymi i policją. Jak zaznacza Franciszek, ta sytuacja przywodzi mu na myśl słowa Ewangelii: „błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” (Mt 5,9).

Rosario to trzecie co do wielkości miasto Argentyny. Lokalne władze postanowiły podjąć zdecydowaną kampanię przeciwko mafii, na co ta odpowiedziała atakami na niewinnych ludzi. W marcu zginęło dwóch taksówkarzy i jeden kierowca autobusu, a także 25-latek zatrudniony przy obsłudze plaży. Wczoraj znaleziono list z pogróżkami w jednym z autobusów, w związku z czym zawieszono działalność transportu publicznego. Wobec skali kryzysu rząd zaangażował wojsko.

Franciszek zaznacza w swym przesłaniu, że siły bezpieczeństwa są konieczne do przywrócenia porządku. Jednocześnie podkreśla, iż droga do pokoju wymaga kompleksowych i integralnych rozwiązań, do których potrzeba współpracy wszystkich instytucji.

„Konieczne jest wzmocnienie społeczności. Każdy naród ma w sobie narzędzia do przezwyciężenia tego, co atakuje jego integralność, jego najsłabsze dzieci” – mówi Papież. Jak zaznacza, w społeczności żaden człowiek dobrej woli nie może być wykluczony; wszyscy muszą mieć możliwość wzięcia udziału w czynieniu swej miejscowości miejscem, gdzie ludzie czują się braćmi i siostrami.
Papież: konieczne jest wzmocnienie społeczności

Franciszek podkreśla, że obecny kryzys w Rosario mógł powstać tylko w wyniku zaniedbań ze strony władz, sądownictwa, służb porządkowych, biznesu i świata finansów. Wobec tego przypomina, że polityka jest wzniosłym powołaniem, którego istota leży w szukaniu dobra wspólnego, i nawołuje do współpracy dla odbudowy wstrząśniętej społeczności.

„Ponieważ w każdym systemie mafijnym biedni są materiałem jednorazowego użytku, wzywam was do podjęcia wysiłków i połączenia sił, aby państwo i instytucje pośredniczące mogły zapewnić przestrzenie społeczne w wrażliwych dzielnicach” – apeluje Papież. Tłumaczy, że należy stworzyć warunki dla dzieci i młodych do integralnego rozwoju, aby mieli lepszą przyszłość od tego, czego doświadczyli ich rodzice i dziadkowie. Zadanie tworzenia społeczności domaga się zaangażowania i zjednoczenia wszystkich, w tym także instytucji obywatelskich, społecznych czy religijnych. „Rosario może liczyć na wielkie bogactwo instytucji służących innym. To bogactwo, które posiadacie. – mówi Papież. – […] Drodzy bracia i siostry z Rosario, jestem blisko was. Matka Boża Różańcowa wstawia się dniem i nocą za wszystkimi swoimi dziećmi, a zwłaszcza, jak to mają w zwyczaju czynić matki, ze szczególną troską za tymi bardziej narażonymi na niebezpieczeństwa”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg