Proboszcz z Marsylii: wspólnota polska zaangażowana w wizytę Franciszka

Wspólnota polska, w ramach przygotowań do wizyty Papieża Franciszka i trwających Spotkań Śródziemnomorskich, przedstawi program religijno-kulturalny w parafii St. Barnabé, w wydarzeniu wezmą udział biskupi – powiedział Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News, proboszcz parafii St. Fortuné na Montolivet w Marsylii, ks. Bogdan Łoś.

Dodał, że prezentacja Polaków odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 19.00, w ramach spotkań rożnych grup: narodowościowych, wyznaniowych i kulturowych. Są one częścią Spotkań Śródziemnomorskich i przygotowaniem do spotkania z Franciszkiem. „Chcemy być obecni i pokazać, jaka jest nasza rola i udział w życiu społecznym, co dzieje się w naszej wspólnocie na co dzień, od strony religijnej i kulturalnej” – powiedział ks. Łoś.

Nawiązując do przyjazdu Papieża, proboszcz z Marsylii podkreślił, że to stare miasto portowe gromadzi bardzo wielu uchodźców, z których większość żyje w zgodzie ze społeczeństwem. „Jednak zauważane są także różne trudności, jak na przykład handel narkotykami, duże bezrobocie, zaniedbane grupy społeczne i dzielnice, które dla obcych są niebezpieczne. Tworzone są enklawy. Arcybiskup Marsylii, kard. Jean-Marc Aveline, widząc płynące zagrożenia i wyzwania, wzywa do dialogu. Spotkanie z Ojcem Świętym, poprzez modlitwę i rozmowy, może wiele wnieść i przyczynić się do większego wzajemnego zrozumienia” – zaznaczył proboszcz parafii St. Fortuné.

Udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich, Msza św. na Stade Vélodrome, nabożeństwo maryjne w Bazylice Notre Dame de la Garde – to główne wydarzenia, w których weźmie udział Papież Franciszek podczas wizyty w Marsylii (22-23 września). Ojciec Święty spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Francuskie media podkreślają, że będzie to pierwszy od 500 lat pobyt Papieża, w założonej w VI w. p.n.e. Marsylii. Dziennikarze mówią o wprowadzanych nadzwyczajnych zabezpieczeniach, zaznaczając jednocześnie, że wydarzenie to budzi aprobatę mieszkańców portowego miasta i entuzjazm wiernych. „Franciszek może przynieść trochę pokoju” – czytamy.

W sobotę, o godz. 10.00, Franciszek weźmie udział w sesji zamykającej III edycję Spotkań Śródziemnomorskich w Palais du Pharo, z udziałem m.in. biskupów, władz miast i młodych ludzi z 20 krajów leżących nad Morzem Śródziemnym, a także przedstawicieli Afryki Subsaharyjskiej. Tematyka spotkań dotyczy nierówności ekonomicznych, migracji i zmian klimatycznych. „To piękna inicjatywa, która odbywa się w ważnych miastach Morza Śródziemnego i gromadzi przywódców kościelnych i cywilnych, aby promować drogi pokoju, współpracy (…), ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska migracji” – mówił Papież.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg