Papież o procesie synodalnym: ku Kościołowi bardziej misyjnemu

Papież Franciszek zapoznał się dziś z owocami procesu synodalnego trwającego we włoskim Kościele.

Na specjalnej audiencji przyjął biskupów tego kraju oraz osoby zaangażowane w drogę synodalną. Podkreślił, że jest to wyjątkowe doświadczenie duchowe, nawrócenia i odnowy, które może uczynić wspólnoty kościelnej bardziej misyjnymi i przygotowanymi do ewangelizacji we współczesnym świecie.

Ojciec Święty zauważył, że na tej drodze Kościół nie powinien troszczyć się zabezpieczenie siebie i własnych interesów, ale bezinteresownie służyć Ewangelii, z wolnością i kreatywnością świadków.  Wskazał, że Kościół trzeba budować wspólnie i dążyć do tego, by jego drzwi były otwarte dla każdego. Musi to być wspólnota misyjna.

Odnowa synodalna ku Kościołowi bardziej misyjnemu

„Ta świadomość musi przynieść coraz większe wzrastanie stylu współodpowiedzialności kościelnej: każdy ochrzczony jest wezwany do aktywnego uczestnictwa w życiu i misji Kościoła, wychodząc od specyfiki własnego powołania, w relacji do innych. Potrzebujemy wspólnot chrześcijańskich, w których poszerza się przestrzeń, gdzie każdy może poczuć się jak w domu, gdzie struktury i środki duszpasterskie nie sprzyjają tworzeniu małych grup, ale radości bycia i poczucia współodpowiedzialności – mówił Papież. – Ponowne odkrycie współodpowiedzialności w Kościele nie oznacza wdrażania światowej logiki podziału władzy, ale oznacza kultywowanie pragnienia uznania drugiego w bogactwie jego charyzmatów i wyjątkowości. W ten sposób można znaleźć miejsce dla tych, którzy wciąż walczą o uznanie ich obecności w Kościele; tych, którzy nie mają głosu, albo ich głos jest uciszany czy ignorowany, tych, którzy czują się nieadekwatni, być może dlatego, że mają trudne lub złożone ścieżki życiowe. Pamiętajmy: Kościół musi pozwolić, by zajaśniało serce Boga: serce otwarte dla wszystkich.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg