Wirtualne zwiedzanie Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego

Watykańskie Obserwatorium Astronomiczne można zwiedzić online. Instytucja udostępniła na stronie specjalny link, pod którym można wirtualnie przejść przez sale muzealne w papieskich willach poświęcone historii Obserwatorium, a nawet znaleźć się na dachu pałacu papieskiego w Castel Gandolfo.

Zwiedzanie rozpoczyna się od sali opowiadającej historię początków Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a więc od pontyfikatu papieża Grzegorza XIII, który dokonał reformy kalendarza w 1582 r. Wspominany jest również o. Angelo Secchi, jezuita prowadzący badania pod opieką papieską w Kolegium Rzymskim, a następnie o. Francesco Denza, barnabita, który stanął na czele Obserwatorium ustanowionego w 1891 r. przez Papieża Leona XIII. Był to początek dzisiejszej formy tej instytucji.

W kolejnej sali można zobaczyć dawne przyrządy naukowe, w tym stare globusy i astrolabia. Następnie ekspozycja opowiada o działalności astronomów w Castel Gandolfo oraz w Tuscon w Arizionie, gdzie znajduje się współczesny teleskop Obserwatorium Watykańskiego. Na koniec można się przyjrzeć dwóm historycznym teleskopom „Carte du Ciel” i „Schmidt”, które są na dachu muzeum. Osobno można odwiedzić taras Pałacu Papieskiego w Castel Gandolfo, gdzie również jest jeden z historycznych teleskopów.

Zwiedzanie jest dostępne na stronie Obserwatorium: https://www.vaticanobservatory.va/en/

Udostępnienie przestrzeni muzealnej online było możliwe dzięki współpracy z firmą Dimensione3 i zostało zrealizowane poprzez integrację technologii Matterport, wiodącej na świecie platformy do cyfrowego odtwarzania przestrzeni. Z kolei oprogramowanie Dimensione3 pozwoliło na dodawanie niestandardowych interakcji i funkcjonalności, mających na celu zwiększenie cyfrowego doświadczenia i skuteczności rozpowszechniania treści naukowych Obserwatorium.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg