Tereny misyjne otrzymają wsparcie Kurii w rozwijaniu ochrony nieletnich

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich rozpoczyna ścisłą współpracę z Dykasterią ds. Ewangelizacji, opiekującą się terenami misyjnymi.

Przewodniczący komisji, kard. Seán O’Malley podpisał memorandum w tej sprawie z kard. Luisem Antonio Tagle, odpowiedzialnym za Sekcję Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Lokalnych.

Kard. O Malley zaznacza, że na terenach misyjnych mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem, ale przy bardzo ograniczonych zasobach, co może utrudniać wprowadzanie niezbędnych procedur dla ochrony nieletnich. Instytucje kurialne mogą w tym przyjść z pomocą – dodaje amerykański kardynał.

Kard. O’Malley: będziemy wspomagać tereny misyjne

„Z pewnością mamy nadzieję, że rozwiniemy współpracę z diecezjami, którym posługuje Dykasteria ds. Ewangelizacji. Chodzi o pomoc w opracowaniu programów, przyjęciu ofiar i zapewnieniu im opieki duszpasterskiej – mówi szef Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich Radiu Watykańskiemu. Chcemy też mieć pewność, że wytyczne nie dotyczą jedynie praktyk prawnych, ale mają również bardzo silny zasięg duszpasterski zarówno w odniesieniu do troski o skrzywdzonych, jak i kwestii ochrony i prewencji, a więc, że nasze kościoły, szkoły i wspólnoty są bezpiecznymi miejscami dla dzieci i młodzieży. Będziemy również współpracować z konferencjami biskupów podczas ich wizyt ad limina. Z jednej strony, aby mieć pewność, że część ich sprawozdania pięcioletniego będzie dotyczyć ochrony nieletnich oraz wyzwań i tego, co się udało zrobić w tej sprawie, a z drugiej, aby dać biskupom możliwość porozmawiania o tym tutaj.“

Kard. Tagle wskazał, że Kościół na terenach misyjnych jest często mniejszością. Podkreślił jednak, że, wprowadzając odpowiednią narzędzia ochrony może być zaczynem w tej sferze dla całej spółczesności. Purpurat podzielił się także trudnościami.

Kard. Tagle: trzeba mieć pewność, że język wytycznych jest zrozumiały

„Widzę potrzebę kulturowego przeformułowania, ponieważ zauważyłem, że nawet jeśli istnieje teraz prawodawstwo lub wytyczne, to czasami mam wrażenie, że są one jasne dla tych z nas, którzy zostali uformowani w danej kulturze, i mamy tendencję do zakładania, że to, co jest zrozumiałe dla nas, jest też jasne dla innych ludzi. Nawet tak proste rzeczy jak osoba ludzka. Co to jest osoba? Mówimy więc o prawach osoby ludzkiej, ale jeśli człowiek nie jest postrzegany jako osoba ludzka, cała rozmowa o prawach po prostu się załamuje. Jest to więc jedna z naszych trosk, zwłaszcza w dziedzinie ochrony nieletnich i zagrożonych. Dykasteria ma do czynienia z sytuacjami, w których formy kulturowe są niezwykle zróżnicowane. Zresztą i w Kościele jesteśmy wezwani do rzeczywistego wprowadzania wartości ewangelicznych w kulturę. A więc poszanowanie kultury, ale jednocześnie jej oczyszczenie. To jest jeden wielki obszar zaangażowania, jaki widzę przed nami.“

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich ma zamiar rozwinąć współpracę także z innymi dykasteriami, aby zapewnić ochronę nieletnich i osób narażonych na nadużycia we wszelkich obszarach posługi Kościoła.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. O’Malley odniósł się też do rezygnacji o. Hansa Zollnera. Przyznał, że jezuita, „choć cieszy się dużą życzliwością innych członków […] to uczestniczył niewiele w życiu komisji w ostatnim roku”. Dlatego też komisja nie znała jego zastrzeżeń. Purpurat dodał, że jest mu przykro, że o. Zollner nie zdecydował się wziąć udział w kolejnym posiedzeniu instytucji, które niedługo się odbędzie, i zamiast tego zrezygnował, zwołując konferencję prasową. Obiecał, że komisja wkrótce odniesienie się do tej kwestii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama