Papież z Polski przejdzie do historii jako Jan Paweł II Wielki - powiedział kard. Kazimierz Nycz, otwierając sesję poświęconą „Wymiarom świętości Jana Pawła II”.
Spotkanie dla dziennikarzy odbywa się w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich.
Hierarcha zwrócił uwagę na spuściznę Jana Pawła II: dokumenty, encykliki, adhortacje, listy, pielgrzymki, ale także spotkania z wiernymi. - Ważne jest także to, że od śmierci papieża, a nawet jeszcze za jego życia, dość powszechne było przekonanie, że mamy do czynienia ze świętym człowiekiem. To „Santo Subito” z dnia pogrzebu zrealizuje się 1 maja. I trzeba powiedzieć, że beatyfikacja w 6 lat po śmierci to jest szybko, nie natychmiast, ale szybko - dodał metropolita warszawski.
Kard. Nycz zwrócił uwagę, że po beatyfikacji powinno się rozpocząć nowe odkrywanie Jana Pawła II, jego naśladowanie i poznawanie tego co nam zostawił w spuściźnie pontyfikatu.
Sesję zorganizowały warszawskie Archidiecezjalne Centrum Informacji i Katolicka Agencja Informacyjna. Wśród prelegentów są m.in. ed. Janusz Poniewierski, autor książek o pontyfikacie papieża-Polaka, abp Mieczysław Mokrzycki - osobisty sekretarz Jana Pawła II i metropolita lwowski.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.