„Jesteśmy powołani do bycia apostołami w Kościele, który wyznajemy w Credo jako apostolski” - powiedział Papież podczas audiencji ogólnej. Franciszek kontynuuje cykl katechez na temat pasji ewangelizacyjnej uczniów Chrystusa. Dzisiaj podjął refleksję nad tym, co oznacza w świetle Soboru Watykańskiego II bycie apostołem.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że słowo apostoł przywodzi na myśl przede wszystkim grupę dwunastu uczniów wybranych przez Jezusa. Jednakże, jak uczy Sobór każde chrześcijańskie powołanie jest z natury apostolskie. Być apostołem oznacza być posłanym z misją. Wzorem takiego posłania jest wydarzenie, w którym Zmartwychwstały Chrystus posyła swych uczniów, przekazując im moc, którą sam otrzymał od Ojca, udzielając im swego Ducha.
Franciszek zauważył, że innym aspektem bycia apostołem jest powołanie. Tak było od początku, kiedy Pan Jezus „przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego”. Ustanowił ich jako grupę, nadając im tytuł „apostołów”, aby z Nim byli i żeby ich posłać z misją.
Papież: otrzymany dar wzywa do bezinteresownej odpowiedzi
Ojciec Święty zauważył, że powołanie to uzdalnia do aktywnego i twórczego wypełniania zadania apostolskiego w Kościele, w którym „istnieje różnorodność posług, ale jedność misji. Apostołom i ich następcom zostało powierzone przez Chrystusa zadanie nauczania, uświęcania oraz kierowania w Jego imieniu i Jego mocą. Ludzie świeccy, mający uczestnictwo w funkcji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej Chrystusa, wypełniają natomiast swe zadania w posłannictwie całego ludu Bożego w Kościele i w świecie”. Franciszek zwrócił uwagę, że współpraca świeckich z hierarchią nie jest jedynie wyrazem dostosowania się do okoliczności chwili, ale jest wyrazem jedności w różnorodności charyzmatów i posług. Nie powinno to prowadzić do powstawania w Kościele kategorii osób uprzywilejowanych i tworzyć pretekstu do różnych form nierówności. Boże powołanie wyraża się w adoracji Ojca, miłości we wspólnocie oraz w służbie.
Papież: wierzący powinni trwać w dialogu między sobą
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.