Choć nie spotkali w swoim życiu papieża Jana Pawła II, jest im szczególnie bliski. Mówią, że go znają, a jego wskazówki pomagają im nie tylko iść przez życie, ale i umożliwiają naukę.
Już po raz dwudziesty drugi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizowała Dzień Papieski połączony ze zbiórką funduszy na stypendia dla ubogiej młodzieży z małych miejscowości, by przypomnieć osobę i dzieło papieża Polaka, a zarazem budować żywy pomnik Jana Pawła II.
W wielu parafiach odbyły się także kiermasze ciast, festyny i koncerty. Nie zabrakło także świadectw młodych ludzi, którzy ze stypendiów korzystają.
- Jestem studentką II roku dziennikarstwa. Pochodzę z małej miejscowości. Moi rodzice są rozwiedzeni, nie mam kontaktu z tatą, a mamie samej trudno utrzymać naszą rodzinę. Wyjazd na studia był zawsze moim marzeniem, choć wydawało się, że nieosiągalnym z powodów finansowych. W szkole średniej mój katecheta zaproponował, bym zainteresowała się postacią Jana Pawła II i do niego modliła w trudnych sytuacjach. Tak zrobiłam i w ten sposób dowiedziałam się o Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera zdolną młodzież z małych miejscowości. To była szansa na spełnienie mojego marzenia o studiach. Zaczęłam nie tylko starać się, by zostać stypendystką, ale modlić do św. Jana Pawła II i poznawać go. Najbardziej przemówiły do mnie jego słowa, by wymagać od siebie, nawet jeśli inni ode mnie nie wymagają. Tak się wszystko potoczyło, że jestem stypendystką, a to oznacza, że mogę studiować, bo otrzymuję na to potrzebne pieniądze. Wiem, że zawdzięczam to Janowi Pawłowi II - mówi Karolina, stypendystka fundacji.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Jana Pawła II za jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i ojczyzny. Idea utworzenia fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
W ciągu dwudziestu dwóch lat działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do "nowej wyobraźni miłosierdzia".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.