W środę w Kazachstanie rozpoczyna się VII Kongres Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii.
W spotkaniu obok Papieża Franciszka wezmą udział m.in.: wielki imam Ahmed el-Tayeb, prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III, a także przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Antoni. Spotkanie jest okazją do przesłania wspólnego orędzia pokoju wobec świata, w którym wzrasta przemoc. Będzie ono również znakiem sprzeciwu wobec działań grup fundamentalistycznych.
Jak zauważa Didar Temenov, przedstawiciel kazachskiego ministerstwa spraw zagranicznych organizujący wydarzenie, żyjemy w świecie „doświadczającym rozlicznych kryzysów, takich jak wojny, pandemia i klęski żywiołowe. W tym bardzo trudnym czasie, religia powinna być fundamentem dla społeczeństwa”.
„Oczywiście sam kongres nie może rozwiązać globalnych problemów i żaden z uczestników nie ma takich ambicji. Religia jednak odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu miliardów ludzi na świecie. Jako taka często jest wykorzystywana w konfliktach politycznych. Liderzy religijny posiadają autorytet i wpływ, który pozwala im przyczynić się do rozwiązania konfliktów na świecie. Należy więc promować dialog między nimi. Tak więc celem spotkania jest umocnienie międzynarodowej i międzywyznaniowej jedności na świecie. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy żyjemy w niezwykle trudnym czasie.“
Kongres Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii potrwa do 15 września. Weźmie w nim udział ok. 100 przedstawicieli pochodzących z 60 krajów. Jest to najliczniejszy kongres w historii tego wydarzenia. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 2003 r. Wówczas uczestniczyło w nim 17 delegacji.
Inspiracją dla powstania tego wydarzenia były spotkania międzyreligijne w Asyżu, w tym to z 2002 r., które bezpośrednio poprzedziło zwołanie pierwszego kongresu. Organizatorzy pragnęli także odpowiedzieć na sytuację, jaką wytworzyły ataki fundamentalistów na World Trade Centre.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.