Najświętszej Dziewicy przedstawiam w szczególności cierpienia i łzy narodu ukraińskiego

Po odmówieniu modlitwy Regina Caeli i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o odmawianie różańca w intencji pokoju na Ukrainie.

Drodzy bracia i siostry,

Wczoraj w San Ramón (Peru) została beatyfikowana María Agostina Rivas López, znana jako Aguchita, zakonnica ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia Dobrego Pasterza, która zginęła z nienawiści do wiary w 1990 roku. Ta heroiczna misjonarka, choć wiedziała, że ryzykuje życiem, zawsze pozostawała blisko ubogich, a zwłaszcza kobiet tubylczych i wieśniaczek, dając świadectwo Ewangelii sprawiedliwości i pokoju. Niech jej przykład wzbudza we wszystkich pragnienie wiernego i odważnego służenia Chrystusowi. Brawa dla nowej błogosławionej.

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Modlitw o Powołania pod hasłem „Powołani, do budowania rodziny ludzkiej”. Na wszystkich kontynentach wspólnoty chrześcijańskie modlą się do Pana o dar powołań do kapłaństwa, życia konsekrowanego, wyboru misyjnego i małżeństwa. Jest to dzień, w którym my wszyscy, jako ochrzczeni, czujemy się wezwani do pójścia za Jezusem, do powiedzenia Jemu „tak”, do naśladowania Go, aby odkryć radość z poświęcenia życia, ze służenia Ewangelii z radością i entuzjazmem. W tym kontekście chciałbym złożyć najlepsze życzenia nowym kapłanom diecezji rzymskiej, którzy zostali wyświęceni dziś rano w bazylice św. Jana na Lateranie.

O tej właśnie godzinie wielu wiernych gromadzi się wokół otoczonego czcią obrazu Maryi w sanktuarium w Pompejach, aby skierować do Niej błaganie, które wypływało z serca bł. Bartolo Longo. Klęcząc duchowo przed Najświętszą Dziewicą, powierzam Jej gorące pragnienie pokoju tak wielu narodów, które w różnych częściach świata cierpią z powodu bezsensownego nieszczęścia, jakim jest wojna. Najświętszej Dziewicy przedstawiam w szczególności cierpienia i łzy narodu ukraińskiego. Proszę, abyśmy w obliczu szaleństwa wojny nie ustawali w codziennej modlitwie różańcowej w intencji pokoju. Módlmy się też za przywódców narodów, aby nie utracili „nosa ludu”, który pragnie pokoju i wie, że broń nigdy go nie przyniesie.

Módlmy się także za ofiary eksplozji, która miała miejsce w dużym hotelu w stolicy Kuby, Hawanie. Niech Zmartwychwstały Chrystus prowadzi ich do domu Ojca, a ich rodzinom przyniesie ukojenie.

Pozdrawiam was wszystkich, rzymian i pielgrzymów z Włoch i z wielu krajów. W szczególności pozdrawiam wiernych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, z Polski i z diecezji Nantes (Francja). Pozdrawiam Rodzinę Pasjonistyczną, która obchodzi jubileusz trzechsetlecia swego powstania; chorych na fibromyalgię, którzy - mam nadzieję - otrzymają niezbędną pomoc; a także wiernych z Neapolu, Pomigliano d'Arco, Reggio di Calabria i Foggii, przygotowujących się do bierzmowania z Zogno (Bergamo) oraz z San Ferdinando w Rzymie. Specjalne pozdrowienie kieruję do grupy uchodźców z Ukrainy i goszczących ich rodzin w Macchie koło Perugii. Pozdrawiam również przełożonych Wspólnoty św. Egidio w Ameryce Łacińskiej.

Dziś w wielu krajach obchodzimy Dzień Matki. Z czułością wspominamy nasze matki - brawa dla matek - także tych, których nie ma już z nami tutaj na ziemi, ale żyją w naszych sercach. Modlimy się za wszystkie matki, okazujmy im miłość i najlepsze życzenia

Życzę wszystkim udanej niedzieli! Proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do widzenia.

st (KAI) / Watykan

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama