Skąd bierze się u papieża Franciszka wrażliwość na ubóstwo i troska o biednych? Co pozostało we Franciszku z jego postawy arcybiskupa Argentyny? Co wniósł do Kościoła powszechnego? Co jest szczególne w jego posłudze? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z o. Mirosławem Piątkowskim SVD, biskup José Luis Corral Peláez z diecezji Añatuya w Argentynie.
Rozmowa jest fragmentem przygotowywanej przez o. Piątkowskiego książki "Zrozumieć papieża Franciszka. W perspektywie argentyńskiej", o której poinformujemy wkrótce.
Bp Peláez zwraca uwagę, że wrażliwość Franciszka na problemy ubogich pochodzi "z Ewangelii, z Tradycji Kościoła i Społecznej Nauki Kościoła. Benedykt XVI powiedział to już na otwarciu Spotkania biskupów Ameryki Łacińskiej w Aparecida; że niewyłączna, ale opcja preferencyjna na rzecz ubogich jest nieodłączna od wyznania chrystologicznego. Jak w każdej rodzinie, to co kruche, najsłabsi i bezbronni członkowie są przedmiotem uwagi wszystkich i to tam sprawdza się prawdziwa chrześcijańska miłość, bo nie jest ona dla celów egoistycznych lub dla własnego dobra. Ziemia, schronienie i praca, godne i godziwe warunki są podstawą prawdziwego rozwoju osoby i narodów oraz pokoju między narodami".
Hierarcha wskazuje, iż "Papież Franciszek pielęgnował tę wrażliwość od najmłodszych lat, umiał ją także przekazywać wśród swoich współbraci jezuitów i jako biskup wśród duchowieństwa, ale przede wszystkim był tego świadkiem uczuciową i skuteczną bliskością do świata ubogich. Ta troska jest realnym pochyleniem się wobec człowieka ubogiego, a nie ubóstwieniem ubogiego (w Argentynie określa się to słowem „pobrismo”), gdzie są w pewien sposób sakralizowane te osoby czy sytuacje. Ta wrażliwość nie wypływa z rezygnacji, która przyjmuje tę sytuację jako coś fatalistycznego nie do pokonania; ale jest przeciwna temu, co zuboża, korupcji politycznej i niesprawiedliwym strukturom i to nie tylko w aspekcie socjologicznym i materialnym, ale integralnie, pragnie to zmienić i podnieść godność ubogiego".
Zdaniem argentyńskiego biskupa "Bergoglio jako papież powraca do snu św. Jana XXIII o ubogim Kościele i ubogich, gdzie są oni nie tylko przedmiotami miłości, ale pełnoprawnymi członkami Ciała Chrystusowego.
Archwium bpa. Peláez biskup José Luis Corral PeláezBiskup Peláe podkreśla "autentyczność i konsekwentność" Franciszka "w całej swojej postawie i działaniu, nie ma w nim póz ani masek. Jego zasady i przekonania z czasem dojrzały, zostały dopracowane i w różnych okolicznościach, przez które musiał przejść, pogłębił i zakorzenił solidną duchowość, która przemienia go w człowieka Bożego, Kościoła i dla innych. Wielu zgadza się, że wkład dokonany na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym Episkopatu Ameryki Łacińskiej, które odbyło się w Aparecidzie, był w stanie zuniwersalizować je z Rzymu i że tam wkład tej części Kościoła, w której koncentruje się ogromna większość katolików na świecie, jest rozjaśniony, wzbogacając je perspektywami i nowościami (obrzeżami – aristas) innych kontynentów i kontekstów".
Argentyński duchowny wskazuje też iż "każdy pontyfikat jest przypieczętowany przez Papieża, którego Pan udziela swojemu Kościołowi, a z lektury wiary każdy rozdział historii ukazuje oryginalne aspekty, które wynikają z wyjątkowości i geniuszu każdego Papieża, który z kolei ma osobiste doświadczenie. szczególny kościelny. Papież Franciszek umieścił miłosierdzie w centrum swojego pontyfikatu, co jest naznaczone jego gestami, nauczaniem, apelami; miłosierdzie skonkretyzowane w tym, że w centrum znajdują się ci ostatni, że z peryferii dociera do wszystkich orędzie chrześcijańskie, w tym, że radość Ewangelii przenika istotę i życie Kościoła."
Zdaniem biskupa Peláe jezuickie „we wszystkim, kochaj i służ”, zaangażowanie wiary ściśle związane ze sprawiedliwością i godnością ludzi i wszystkiego „na większą chwałę Boga” oraz eklezjologia Ludu Bożego tak przyjęta przez Papieża, a teraz synodalność to wszystko stanowi nowy klucz do bycia Kościołem w tym trzecim tysiącleciu.
Archwium bpa. PeláezBp José Luis Corral Peláez SVD - argentyński duchowny katolicki, biskup Añatuya od 2019.Święcenia kapłańskie otrzymał 1 marca 1997.19 lipca 2019 papież Franciszek mianował go biskupem koadiutorem diecezji Añatuya. Sakry udzielił mu 31 sierpnia 2019 biskup José MelitónChávez. Rządy w diecezji objął 16 października 2019.
O. Mirosław Piątkowski SVD - pracował na misjach w Argentynie, obecnie na parafii werbistów w Bytomiu. Jest członkiem Stowarzyszenia Misjologów Polskich, wykładowcą w Misyjnym Seminarium Księży werbistów w Pieniężnie. Autor m.in. książek "Kwitnące wiśnie", "Weźmijcie Ducha Świętego", redaktor książki "Znaleźliśmy mesjasza". Najnowsza książka o. Mirosława Piątkowskiego to "Narodzić się z Ducha. Obietnica Ojca" to bogactwo biblijnych treści i odniesień związanych z Duchem Świętym i jego działaniem oraz osobistych przeżyć, doświadczeń i medytacji Autora. To rzetelne, a zarazem przystępne ujęcie wybranych zagadnień dotyczących Ducha Świętego.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.