„Promujcie i strzeżcie integralności doktryny katolickiej odnoszącej się do wiary i moralności” – to wezwanie Papież skierował do uczestników Zgromadzenia Plenarnego Kongregacji Nauki Wiary, których przyjął na audiencji. W swoim przemówieniu skupił się na trzech słowach: godność, rozeznanie i wiara.
Franciszek zwrócił uwagę, że braterstwo, które zostało wskazane przez Stwórcę jako droga dla ludzkości, zakłada uznanie godności każdej osoby. Ma ona niezbywalną wartość, która pozwala chronić życie osobiste i społeczne, a także jest koniecznym warunkiem, aby braterstwo i więź społeczna mogły realizować się pomiędzy wszystkimi narodami. Kościół od samego początku swojej misji zawsze głosił i promował nienaruszalną wartość ludzkiej godności.
Drugim tematem podjętym przez Ojca Świętego było rozeznanie. Powinno być ono podejmowane w walce przeciwko wszelkim formom nadużyć. Kościołowi towarzyszy niewzruszone przekonanie o potrzebie oddania sprawiedliwości ofiarom nadużyć popełnionych przez jego członków, z zastosowaniem, ze szczególną uwagą i rygorem, zasad prawa kanonicznego. Odniósł się także do kwestii rozwiązywania małżeństwa niesakramentalnego in favorem fidei, tzn. dla dobra wiary.
Ojciec Święty poruszył również temat rozeznawania w procesie synodalnym. Niektórym wydaje się, że droga synodalna polega na wysłuchaniu wszystkich, przeprowadzeniu ankiety i podaniu wyników. Nie może być jednak mowy o procesie synodalnym bez rozeznawania. To właśnie rozeznanie uczyni Synod prawdziwym Synodem, w którym najważniejszą postacią jest Duch Święty, a nie parlament czy sondaż, jaki mogą przeprowadzić media. Ojciec Święty podjął następnie kwestię wiary. Zaznaczył, że Kongregacja Nauki Wiary jest wezwana, aby nie tylko bronić wiary, ale również ją promować.
Na zakończenie Franciszek zachęcił, aby nigdy nie zadawalać się wiarą letnią, rutynową oraz podręcznikową, ale współpracować z Duchem Świętym i między sobą, aby ogień, który Jezus przyniósł na świat mógł dalej płonąć i zapalać serca wszystkich.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.