Chrześcijanie w jedności z Jezusem mają szerzyć w ciemnościach zobojętnienia i egoizmu światło mądrości Bożej – zaapelował Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 6 lutego.
Wiernym zgromadzonym na Placu św. Piotra w Watykanie przypomniał ponadto, że 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego i wezwał wszystkich do pamiętania o potrzebach osób cierpiących, którym należy okazywać solidarność i o których należy się stale troszczyć.
Oto polski tekst rozważań papieskich:
Drodzy bracia i siostry!
W Ewangelii na dzisiejszą niedzielę Pan Jezus mówi do swoich uczniów: „Wy jesteście solą ziemi (...) Wy jesteście światłem świata” (Mt 5, 13.14). Za pomocą tych nader znaczących obrazów pragnie On przekazać im sens ich misji i ich świadectwa. Sól w kulturze śródziemnomorskiej przywołuje różne wartości, takie jak przymierze, solidarność, życie i mądrość. Światło jest pierwszym dziełem Boga Stwórcy i źródłem życia, samo Słowo Boże jest porównane do światła, jak głosi psalmista: „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” (Ps 119 [118], 105). I jeszcze w liturgii dzisiejszej prorok Izajasz powiada: „Jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twa światłość zabłyśnie w ciemnościach a twoja ciemność stanie się południem” (58, 10). Mądrość streszcza w sobie błogosławione owoce soli i światła: uczniowie Pana są bowiem powołani do nadawania nowego „smaku” światu i do zachowania go od zepsucia dzięki mądrości Bożej, która jaśnieje w pełni na obliczu Syna, gdyż to On jest „światłością prawdziwą, która oświeca każdego człowieka” (J 1, 9). Zjednoczeni z Nim chrześcijanie mogą szerzyć w ciemnościach obojętności i egoizmu światło miłości Bożej – prawdziwą mądrość, która nadaje sens istnieniu i działaniom ludzi.
11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Jest to stosowna okazja do przemyśleń, modlitwy i wzrostu wrażliwości wspólnoty kościelnej i społeczeństwa obywatelskiego na chorych braci i siostry. W Orędziu na ten Dzień, inspirowanym zdaniem z 1. Listu św. Piotra: „Krwią Jego zostaliście uzdrowieni” (2, 24), wezwałem wszystkich do kontemplowania Jezusa, Syna Bożego, który cierpiał, umarł, ale także zmartwychwstał. Bóg przeciwstawia się radykalnie wszechmocy zła. Pan troszczy się o człowieka w każdej sytuacji, dzieli cierpienie i otwiera serce na nadzieję. Dlatego zachęcam wszystkich pracowników służby zdrowia do rozeznania w chorym nie tylko ciała naznaczonego kruchością, ale przede wszystkim osoby, której należy okazywać pełną solidarność oraz udzielać stosownych i kompetentnych odpowiedzi.
W tym kontekście przypominam ponadto, że dziś przypada we Włoszech „Dzień dla życia”. Życzę, aby wszyscy zaangażowali się w to, aby wzrastała kultura życia, aby postawić w centrum, we wszelkich okolicznościach, wartość istoty ludzkiej. Zgodnie z wiarą i rozumem godności osoby nie wolno sprowadzać do jej zdolności i możliwości, jakie może okazywać i dlatego nie jest ona mniej warta, gdy sama osoba jest słaba, niepełnosprawna lub potrzebuje pomocy.
Drodzy bracia i siostry, przywołujmy macierzyńskiego wstawiennictwa Maryi Panny, aby rodzice, dziadkowie, nauczyciele, księża i wszyscy, zaangażowani w edukację, mogli kształtować młode pokolenia do mądrości serc, aby osiągnęły one pełnię życia.
***
Po wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił ich kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, słoweńsku i polsku. Po włosku papież m.in. życzył narodowi egipskiemu, „aby odnalazł na nowo spokój i pokojowe współżycie we wspólnym zaangażowaniu na rzecz dobra wspólnego”.
Do Polaków papież powiedział:
Pozdrawiam uczestniczących w modlitwie „Anioł Pański” Polaków. „Wy jesteście solą ziemi. Wy jesteście światłem świata” (Mt 5, 13-14). Oto powinność i przywilej uczniów Chrystusa, płynące z dzisiejszej Ewangelii. Jak sól nadaje smak potrawom, a światło pozwala nam widzieć przestrzeń i kolory, tak świadectwo naszego życia niech prowadzi wszystkich do wiary, wskazuje przestrzeń Boga, Jego Piękno i Miłość. Życzę wam dobrej niedzieli i z serca błogosławię.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.