Podzielam waszą radość z ogłoszenia beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja tego roku – powiedział Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
W krótkim przemówieniu papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj 97. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, i przypomniał o rozpoczynającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan i poprzedzającym go Dniu Judaizmu. Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział:
„Drodzy bracia i siostry, Polacy! Serdecznie pozdrawiam was wszystkich: obecnych tu w Rzymie, w Polsce i w świecie. Podzielam waszą radość z ogłoszenia beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja tego roku. Ta wiadomość była bardzo oczekiwana przez wszystkich, a w szczególny sposób przez was, dla których Czcigodny mój Poprzednik był przewodnikiem w wierze, w prawdzie i w wolności. Życzę wam głębokiego, duchowego przygotowania się do tego wydarzenia i z serca wszystkim błogosławię”.
Również po włosku papież wspomniał o beatyfikacji papieża Polaka. „Drodzy bracia i siostry, jak wiecie 1 maja z radością ogłoszę błogosławionym Czcigodnego Jana Pawła II, mojego umiłowanego poprzednika. Wybrana data jest bardzo znamienna: będzie to bowiem druga Niedziela Wielkanocna, którą on sam dedykował Bożemu Miłosierdziu i w której wigilię zakończył swój ziemski żywot. Ci, którzy go znali, ci, którzy cenili go i kochali, nie mogą nie radować się wraz z Kościołem z tego wydarzenia” – powiedział Benedykt XVI.
Oto polski tekst dzisiejszych rozważań papieskich:
Drodzy bracia i siostry!
W tę niedzielę przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, co roku wzywający nas do zastanowienia się nad doświadczeniem tak wielu ludzi i rodzin, które opuszczają własny kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Migracja ta jest niekiedy dobrowolna, innym razem niestety jest wymuszona przez wojny lub prześladowania i odbywa się często, jak wiemy, w dramatycznych okolicznościach. Dlatego ponad 60 lat temu utworzony Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. W uroczystość Świętej Rodziny wkrótce po Bożym Narodzeniu przypominaliśmy, że również rodzice Jezusa musieli uciekać z własnej ziemi i uchodzić do Egiptu, aby ratować życie swego dziecka: Mesjasz, Syn Boży stał się uchodźcą. Kościół od zawsze przeżywa w swym łonie doświadczenie migracji. Niekiedy niestety chrześcijanie czują się zmuszeni do porzucenia, wśród cierpień, swych ziem, zubażając w ten sposób kraje, w których żyli ich przodkowie. Z drugiej strony dobrowolne przemieszczania się chrześcijan, z różnych powodów, z jednego miasta do innego, z jednego kraju do innego, z jednego kontynentu na drugi, są okazją do umacniania misyjnego dynamizmu Słowa Bożego i sprawiają tym samym, że świadectwo wiary krąży w większym stopniu w Mistycznym Ciele Chrystusa, przemierzając ludy i kultury oraz zdobywając nowe granice i nowe środowiska.
„Jedna tylko rodzina ludzka” – to temat orędzia, które wystosowałem z okazji dzisiejszego Dnia. Temat ten wskazuje cel i kres wielkiej wędrówki ludzkości w ciągu wieków: tworzenie jednej rodziny, oczywiście ze wszystkimi różnicami, które ją wzbogacają, ale bez przeszkód, uznając nas za braci. Tak oto mówi Sobór Watykański II: „Jedną bowiem społeczność stanowią wszystkie narody, jeden mają początek, ponieważ Bóg sprawił, że cały rodzaj ludzki zamieszkuje cały obszar ziemi” (deklaracja „Nostra aetate”, 1). Kościół – stwierdza ponadto Sobór – „jest w Chrystusie niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego” (konstytucja „Lumen gentium”, 1). Dlatego sprawą podstawową jest, aby chrześcijanie, chociaż rozproszeni po całym świecie i tym samym zróżnicowani według kultur i tradycji, stanowili jedno, jak chce tego Pan. I to jest celem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwać będzie w najbliższych dniach – od 18 do 25 stycznia. W tym roku czerpie on natchnienie z fragmentu Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwie” (Dz 2, 42). Tydzień na rzecz jedności chrześcijan został poprzedzony jutrzejszym Dniem Dialogu Żydowsko-Chrześcijańskiego: jest to bliskość bardzo znacząca, która przywołuje doniosłość wspólnych korzeni, łączących żydów i chrześcijan.
Zwracając się do Maryi Panny w modlitwie Anioł Pański, powierzmy Jej opiece wszystkich migrantów i tych, którzy angażują się w pracę duszpasterską wśród nich. Niech Maryja, Matka Kościoła, wyjedna nam ponadto dalsze kroczenie drogą ku pełnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.