Słowacja: Intensywny dzień wizyty papieża - podróż do Koszyc i Preszowa

Liturgia bizantyjska, wizyta w dzielnicy romskiej i spotkanie z młodzieżą - tak minie trzeci dzień wizyty papieża Franciszka na Słowacji. Program wtorku jest napięty i będzie stanowić wyzwanie dla sił 84-letniego papieża, który w lipcu przeszedł operację.

O godzinie 8 rano Franciszek poleci z Bratysławy do Koszyc, drugiego co do wielkości miasta na Słowacji, o którym pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1230 roku.

W 1995 roku święty Jan Paweł II kanonizował trzech pochodzących stamtąd duchownych - męczenników: Polaka Melchiora Grodzieckiego, Marka Kriża i Stefana Pongracza, ofiary antykatolickich prześladowań z 1619 roku.

Miasto z bogatą historią słynie też z Maratonu Pokoju, rozgrywanego na jego ulicach. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1924 roku. To najstarszy bieg maratoński w Europie, drugi po Bostonie.

Bezpośrednio po przylocie do Koszyc papież uda się do Preszowa, położonego w odległości 47 kilometrów w historycznym regionie Szarysz.

W Preszowie, gdzie mieszka większość słowackich grekokatolików Franciszek będzie przewodniczyć od godziny 10.30 liturgii bizantyjskiej przed halą sportową, znajdującą się na ulicy Jana Pawła II. Jego wizytę w 1995 roku upamiętnia znajdująca się tam tablica.

Plac, na którym odbędzie się liturgia, może pomieścić około 50 tysięcy osób.

Po dwugodzinnej liturgii papież powróci do Koszyc.

Po wypoczynku w tamtejszym seminarium, przed godziną 16 uda się do dzielnicy Lunik IX, gdzie mieszka największa społeczność Romów na Słowacji. Dokładna liczba mieszkańców jest, jak się podkreśla, trudna do ustalenia. Szacuje się, że wynosi co najmniej 4300. Warunki życia w niszczejących budynkach są tam bardzo trudne; czasem brakuje wody i prądu, nie ma systemu ogrzewania.

Od 2008 roku działa tam misja księży salezjanów, która realizuje projekty integracyjne, edukacyjne, pomocowe i ewangelizacyjne wśród społeczności romskiej.

Dyrektorem duszpasterskiego ośrodka salezjańskiego jest ksiądz Peter Besenyei, który swoje doświadczenia zawarł w książkach: "Milczenie Cyganów" i "Zabijmy rasistę w nas samych". Porusza w nich kwestie nietolerancji, uprzedzeń, segregacji z punktu widzenia narodu słowackiego i wspólnoty Romów.

Papież spotka się z jej przedstawicielami na skwerze przed ośrodkiem salezjanów. Przypomina się, że rumuńską społeczność Franciszek odwiedził ostatnio w czerwcu 2019 roku w Bukareszcie.

Ostatnim punktem pobytu Franciszka w Koszycach będzie o godzinie 17 spotkanie z młodzieżą na stadionie Lokomotiva, który ma ponad 60 lat i mieści 10 tysięcy osób.

Jak zapowiedziano, podczas tego wydarzenia przypomniana zostanie postać słowackiej męczennicy, błogosławionej Anny Kolesarovej, która w listopadzie 1944 roku została zastrzelona przez sowieckiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Dekret o uznaniu jej męczeństwa Franciszek podpisał w 2018 roku i wkrótce potem odbyła się jej beatyfikacja.

Papież w czasie spotkania wysłucha świadectw młodych ludzi i wygłosi do nich przemówienie.

Wieczorem powróci z Koszyc do Bratysławy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama