Papież cieszy się z beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

Papież Franciszek wyraził w środę radość ze zbliżającej się beatyfikacji prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. O niedzielnej uroczystości w Warszawie mówił podczas audiencji generalnej w Watykanie.

Zwracając się do Polaków podczas audiencji w Auli Pawła VI, papież powiedział: "Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia Wszystko postawiłem na Maryję i ufność Matki Elżbiety Róży pokładana w krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu".

"O kardynale Wyszyńskim święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne słowa: Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża-Polaka, gdyby nie było twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła" - przypomniał Franciszek.

Zakończył następującymi słowami: "Niech Bóg błogosławi Polskę. Niech was wspierają wasi wielcy święci i błogosławieni".

jedności całego rodzaju ludzkiego” – podkreślił Franciszek.

Komentując słowa o tym, że wiara w Jezusa Chrystusa pozwoliła nam stać się prawdziwie dziećmi Boga Ojciec Święty zachęcił, by z wdzięcznością wspominać nasz chrzest, w którym otrzymaliśmy godność synowską. „Ci, którzy go przyjmują, zostają przemienieni w głębi swego bytu, w swoim wnętrzu, i otrzymują nowe życie, właśnie takie, które pozwala im zwracać się do Boga i wzywać Go imieniem «Abba, Ojcze» (por. Ga 4, 6)” – stwierdził papież.

Następnie Franciszek przypomniał, że chrzest usuwa wszelkie różnice etniczne czy społeczne. „Równość w Chrystusie przezwycięża różnice społeczne między płciami, ustanawiając równość między mężczyzną a kobietą, która była rewolucyjna w tamtych czasach i wymaga umocnienia także dzisiaj” – podkreślił Ojciec Święty. Wskazał zarazem, że równość ta wypływa z faktu, iż człowiek ochrzczony w Chrystusie, jest nowym stworzeniem.

„Różnice i konflikty, tworzące podziały, nie powinny mieć miejsca wśród wierzących w Chrystusa. Naszym powołaniem jest raczej ukonkretnienie i uwidocznienie wezwania do jedności całego rodzaju ludzkiego (por. SOBÓR WATYKAŃSKI II, Konst. Lumen gentium, 1). Wszystko, co pogłębia różnice między ludźmi, często powodując dyskryminację, to wszystko przed Bogiem, nie ma już żadnych podstaw, dzięki zbawieniu dokonanemu w Chrystusie. Liczy się wiara, która działa poprzez podążanie drogą jedności wskazaną przez Ducha Świętego. Naszym zadaniem jest stanowcze podążanie tą drogą” – powiedział papież na zakończenie swej katechezy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg