Stolica Apostolska zdecydowanie odrzuciła wypowiedź Ahmeda al-Tayeba, wielkiego imama sunnickiego uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, zarzucającego papieżowi „niedopuszczalną ingerencję” w wewnętrzne sprawy Egiptu.
Chodzi o słowa Ojca Świętego który zaapelował wczoraj do przywódców światowych o ochronę chrześcijan po zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii. „Papież ... mówił rzecz jasna o solidarności ze wspólnotą koptyjską, która doznała tak poważnego ciosu, ale wyraził też zaniepokojenie i troskę o konsekwencje przemocy dla wszystkich mieszkańców kraju, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów” – stwierdził ks. Federico Lombardi.
Rzecznik Watykanu zaznaczył, że trudno tę wypowiedź, wzywającą do rezygnacji z przemocy uznać za ingerencję. Podkreślił, że Stolica Apostolska jest zaniepokojona przemocą, jakiej doznają chrześcijanie, co nie oznacza jednak woli minimalizowania czy usprawiedliwiania przemocy wobec wyznawców innych religii.
Watykanista „Il Giornale”, Andrea Tornielli zauważa, że Benedykt XVI nigdy tak wyraźnie, jak wczoraj, nie mówił o „strategii przemocy, która wzięła na cel chrześcijan”. W tym kontekście odczytuje on zapowiedź zwołania w październiku do Asyżu spotkania przywódców religijnych „aby uroczyście odnowić zaangażowanie wyznawców wszystkich religii, by przeżywali swą wiarę jako służbę sprawie pokoju”.
Zwraca też uwagę, że kardynał Ratzinger zauważył kiedyś, iż spotkania takie „powinny być «swego rodzaju znakiem» w sytuacjach nadzwyczajnych, w których wznoszony jest, jeśli tak można stwierdzić wspólny głos niepokoju, który powinien wstrząsnąć sercami ludzi a jednocześnie wstrząsnąć sercem Boga”.
Watykanista „Il Giornale” przypomina, że poprzednie spotkania w Asyżu związane były z nadzwyczajnymi zagrożeniami dla pokoju. Zapewne więc Benedykt XVI uważa także za „nadzwyczajną” sytuację, jaką świat przeżywa obecnie. „Wobec tych, którzy instrumentalizują religię, by podżegać do nienawiści, podziałów, terroryzmu apeluje do świata o zapewnienie wolności religijnej, zachęcając przywódców różnych religii do budowania pokoju, powstrzymania fundamentalizmu i jego tajnych reżyserów” – stwierdza Andrea Tornielli.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.