Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich ma nowego sekretarza. Został nim amerykański oblat ks. Anderw Small OMI. Jego zdaniem jest to jasny sygnał, że Komisja wchodzi w nową fazę działalności. Papież chce jeszcze mocniejszego podkreślenia roli ochrony nieletnich w całej sieci Kościoła, z uwzględnieniem znaczącej roli Kurii Rzymskiej – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Small.
Ks. Andrew Small był przez 10 lat dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w Stanach Zjednoczonych. Podejmując się pracy w Watykanie, ma jasne priorytety swej nowej misji.
Trzeba odbudować zaufanie, ludzie muszą widzieć, co robimy
„Moim pierwszym priorytetem jest poznanie członków Papieskiej Komisji. Wszyscy oni wykonują wspaniałą pracę, mimo że są wolontariuszami. I chcę się od nich uczyć słuchania tych, których życie zostało naznaczone, a w wielu przypadkach wręcz okrutnie złamane z powodu nadużyć. A zatem słuchanie jest ważne i pierwsze moje pierwsze kroki zasugeruje sama Komisja – mówi papieskiej rozgłośni ks. Small. – Uważam jednak, że należy też zapewnić ludziom możliwość zaangażowania się w Kościele na tym polu, aby mieli oni dostęp tych mechanizmów odpowiedzialności i prewencji. Trzeba zapewnić pełną przejrzystość. Aby ludzie wiedzieli, że to co Kościół robi jest jawne dla wszystkich, że można to poddać ocenie, że bezpieczne środowisko jest tworzone w praktyce, a nie tylko w teorii. Jest to ważne dla wielu ludzi, aby odzyskać ich zaufanie”.
Komentując dotychczasowe środki ochrony nieletnich, ks. Small podkreślił, że proces ich stosowania w praktyce musi zostać podany ocenie, by zobaczyć, co działa, a co należy poprawić. Wskazał też na rosnącą potrzebę pociągania do odpowiedzialności zwierzchników Kościoła.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.