Papieskie orędzie na 94. Światowy Dzień Misyjny: Pandemia jest wyzwaniem dla misji Kościoła

Pandemia jest także wyzwaniem dla misji Kościoła; jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych oraz wspólnotowej relacji z Bogiem - napisał papież Franciszek w orędziu na 94. Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w przedostatnią niedzielę października.

Papieskie orędzie na ten dzień, nazywany Polsce Niedzielą Misyjną, nosi tytuł "Oto ja, poślij mnie".

Franciszek wyraża w nim wdzięczność Bogu za zaangażowanie, z jakim przeżywany był w całym Kościele październik ubiegłego roku, jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. "Jestem przekonany, że przyczynił się on do misyjnego nawrócenia w wielu wspólnotach, podążających za wskazanym tematem: +Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa z misją w świecie+" - napisał papież.

Podkreśla, że mimo pandemii hasło tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego "Oto ja, poślij mnie" jest wciąż aktualne". Jest to ciągle aktualna odpowiedź na pytanie Pana: Kogo mam posłać" - zaznaczył wyjaśniając, że "to powołanie pochodzi z serca Boga, z Jego miłosierdzia, które rzuca wyzwanie zarówno Kościołowi, jak i ludzkości w obecnym światowym kryzysie".

Papież przyznaje, że pandemia wszystkich zaskoczyła powodując lęk i dezorientację. Zaznacza jednocześnie, że "powołanie do misji, zaproszenie do wyjścia ze swoich ograniczeń ze względu na miłość Boga i bliźniego jawi się jako szansa dzielenia się, służby, wstawiennictwa".

Podkreśla jednocześnie, że "Misja, +Kościół wychodzący+ nie jest programem, zamiarem, który należy zrealizować wysiłkiem woli". "To Chrystus sprawia, że Kościół wychodzi ze swoich ograniczeń. W misji głoszenia Ewangelii wyruszasz, ponieważ Duch cię pobudza i niesie" - wyjaśnia papież Franciszek. Dodaje, że "misja jest wolną i świadomą odpowiedzią na powołanie Boga".

"To powołanie możemy dostrzec tylko wtedy, gdy przeżywamy osobistą relację miłości z Jezusem żyjącym w swoim Kościele" - wyjaśnia papież.

Papież zwraca również uwagę, że odczytanie znaków czasu, które niesie pandemia, jest także wyzwaniem dla misji Kościoła.

"Jesteśmy zaproszeni do ponownego odkrycia, że potrzebujemy relacji społecznych, a także wspólnotowej relacji z Bogiem" - pisze Franciszek.

Zwraca jednocześnie uwagę, że niemożność gromadzenia się, jako wspólnota Kościoła w celu sprawowania eucharystii - "nie jest przeszkodą na drodze powołania misyjnego". "Bóg oczekuje od nas wielkodusznej i stanowczej odpowiedzi: +Oto ja, poślij mnie!+" - podkreśla papież.

Pisze, że "miłość wyrażona w zbiórkach podczas celebracji liturgicznych trzeciej niedzieli października ma na celu wsparcie pracy misyjnej", prowadzonej w jego imieniu przez Papieskie Dzieła Misyjne, "aby wyjść naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom narodów i Kościołów na całym świecie, dla zbawienia wszystkich".

W Światowy Dzień Misyjny we wszystkich kościołach i parafiach na całym świecie przeprowadzona zostanie zbiórka na Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama