Papież podpisał w Asyżu swoją encyklikę o braterstwie

Papież Franciszek podpisał w sobotę w Asyżu swoją encyklikę "Fratelli tutti" o braterstwie i przyjaźni społecznej. Podpis złożył na zakończenie mszy, którą odprawił w krypcie przy grobie świętego Franciszka. Encyklika zostanie ogłoszona w niedzielę.

W sobotniej liturgii z powodu reżimu sanitarnego uczestniczyła niewielka grupa osób duchownych. Na ulicach Asyżu papieża powitały setki pielgrzymów w maseczkach.

"Fratelli tutti" to druga encyklika papieża inspirowana przesłaniem świętego Franciszka z Asyżu, po głośnej społeczno-ekologicznej "Laudato si'" z 2015 roku. Także tytułowe słowa najnowszej encykliki zaczerpnięte są z jego nauczania.

Przed publikacją encykliki sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział: "Papież zachęca do odkrycia brata w drugiej osobie". Dodał, że ten dokument nauczania przejdzie do historii nie tylko jako pierwszy od ponad 200 lat podpisany poza Watykanem, ale "przede wszystkim jako kompas dla człowieka zagubionego" z powodu pandemii Covid-19.

Encyklika zostanie ogłoszona po niedzielnym spotkaniu papieża z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w południe.

Wizyta w Asyżu, a rano w klasztorze klauzurowym sióstr klarysek w Spello koło Perugii była pierwszą podróżą Franciszka od wybuchu pandemii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama