Dzisiaj po raz pierwszy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień ochrony miejsc nauczania przed atakami, zwłaszcza w strefach konfliktów zbrojnych. Ostatni raport UNICEF-u na ten temat wspomina, że jedno na troje dzieci w krajach dotkniętych przez wojny nie uczęszcza do szkoły. Daje to w sumie liczbę ponad 100 mln dzieci. W sumie na całym świecie ponad 300 mln młodych pomiędzy 5. a 17. rokiem życia nie chodzi do szkoły, czyli jedno na pięcioro dzieci.
Raport podkreśla, żę ci młodzi ludzie stają się ofiarami dwa razy. Pierwszy raz, gdy ich szkoły zostają uszkodzone lub zniszczone, zajęte przez wojsko, celowo zaatakowane – przez co dołączają do milionów innych, którzy nie idą do szkoły, i w ciągu kolejnych lat rzadko tam powracają. Po raz drugi, gdy zostaną dotknięci biedą, z której nie będą się mogli wydostać. Stąd wynika ogromne znaczenie i aktualność apelu Ojca Świętego.
Papież – trzeba chronić miejsca edukacji młodych ludzi.
„Zapraszam do modlitwy za uczniów, którzy zostali pozbawieni w gwałtowny sposób prawa do edukacji z powodu wojen i terroryzmu. Wzywam wspólnotę międzynarodową do zaangażowania, aby szanować obiekty, w których znajdują schronienie młodzi uczniowie – zaapelował Papież. – Niech nie zabraknie wysiłku, aby zapewnić im bezpieczne przestrzenie dla nauczania, szczególnie w sytuacjach humanitarnego zagrożenia.“
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.