Coraz więcej kobiet ma wpływ na watykańskie finanse

Papież Franciszek mianował 13 nowych członków Rady ds. Ekonomicznych. Wśród nich znalazło się aż sześć świeckich kobiet. Rada ta została powołana przez Franciszka w ramach reformy finansów watykańskich.

Nominację od Papieża otrzymała profesor prawa z Düsseldorfu Charlotte Kreuter-Kirchhof, przewodnicząca ruchu kobiet katolickich, który wspiera młodzież w trudnej sytuacji. Drugą Niemką w radzie jest Marija Kolak, ekonomistka, menedżerka i szefowa dużych instytucji biznesowych, mężatka z trójką dzieci.

W skład rady wejdą także dwie Hiszpanki: Eva Castillo Sanz, związana niegdyś z brytyjską rodziną królewską jako skarbniczka. Kolejną jest Maria Concepcion Osacar Garaicoechea, współzałożycielka Grupy Azora, która działa na rynku nieruchomości, także w Polsce.

Watykańskimi finansami zajmą się też dwie Brytyjki: Lesile Jane Ferrar, była skarbnik księcia Karola i Ruth Mary Kelly, która służyła w laburzystowskim rządzie jako sekretarz stanu ds. edukacji. Jedynym świeckim mężczyzną powołanym do tego grona jest Włoch Alberto Minali, pracujący w sektorze ubezpieczeń.

Rada ds. Ekonomii składa się z piętnastu członków, z których ośmiu to kardynałowie i biskupi, a reszta to eksperci różnych narodowości, specjaliści w swoich dziedzinach. Radą kieruje kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

Nowi kardynałowie, którzy zasilą radę to: Péter Erdö, arcybiskup Esztergom; Odilo Pedro Scherer, arcybiskup São Paulo w Brazylii; Gerald Cyprien Lacroix, arcybiskup Quebecu; Joseph William Tobin, arcybiskup Newark; Anders Arborelius, biskup Sztokholmu oraz Giuseppe Petrocchi, arcybiskup L'Aquila.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg