Uroczystość beatyfikacyjna Newmana

Beatyfikacja kardynała Johna Henry'ego Newmana była najważniejszym wydarzeniem ostatniego dnia pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. W uroczystej Mszy św. wzięło udział 60 tysięcy osób i była to pierwsza uroczystość beatyfikacyjna od początku pontyfikatu, której papież przewodniczył osobiście.

Przemówienie Benedykta XVI przed modlitwa Anioł Pański w Birmingham, 19 września 2010 r.

Bracia i Siostry w Jezusie Chrystusie,

Gdy błogosławiony John Henry Newman przybył do Birmingham, aby tu zamieszkać, swój pierwszy dom tutaj nazwał „Maryvale”. Oratorium, które założył, poświęcił Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. I Uniwersytet Katolicki Irlandii oddał pod opiekę Maryi Sedes Sapientiae. Na wiele sposobów przeżywał swą posługę kapłańską w duchu synowskiej pobożności do Matki Bożej. Rozważając Jej rolę w rozwijaniu planu Bożego dla naszego zbawienia, ze wzruszeniem wołał: „Któż może ocenić świętość i doskonałość Tej, która została wybrana, aby stać się Matką Chrystusa? Jakież musiały być Jej dary, dla których została wybrana, aby być jedyną ziemską krewną Syna Bożego, jedyną, którą był On zobowiązany przez naturę czcić i opiekować się; jedyną, której powierzono kształcenie i wychowywanie Go, uczenie Go dzień po dniu, gdy wzrastał On w mądrości i latach?” (Parochial and Plain Sermons, II, 131-2).

Ze względu na te obfite dary łaski, dla których czcimy Ją i ze względu na tę zażyłość z Jej boskim Synem, w sposób naturalny szukamy Jej wstawiennictwa w naszych własnych potrzebach i w potrzebach całego świata. Słowami modlitwy Anioł Pański zwróćmy się teraz do naszej Błogosławionej Matki i polećmy Jej intencje, które nosimy w swych sercach.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama