Papież i młodzi sportowcy

Papież Benedykt XVI zainaugurował w piątek w Twickenham w południowo-zachodnim Londynie Fundację Sportu imienia swego poprzednika Jana Pawła II, której zadaniem będzie propagowanie sportu wśród młodzieży.

W czasie uroczystości 32 uczniów w wieku 9-11 lat złożyło papieżowi specjalne ślubowanie: "W duchu nauki Jana Pawła II postanawiamy, że będziemy dążyć do tego, by w sporcie dać z siebie wszystko, bez względu na to, czy wygrywamy, czy przegrywamy".

"Uznajemy, że bardziej (niż końcowy wynik - PAP) liczy się to, jak postępujemy i jak konkurujemy przed Bogiem i innymi. Z Bożą pomocą chcemy respektować i podtrzymywać życiodajnego ducha, który manifestuje się w sporcie, myślach, słowach i uczynkach".

Uczniowie wyselekcjonowani za osiągnięcia w sporcie, ubrani w żółte piłkarskie koszulki z napisem "Benedict" zadeklarowali, że swoje zaangażowanie w sporcie pojmują jako "pracę nad sobą, przeżycie duchowe, źródło osobistej satysfakcji, szansę okazania szacunku innym, poszanowania przyjętych reguł i dania z siebie wszystkiego".

Uroczystości zainaugurowania fundacji towarzyszyło zapalenie świecy, symbolizującej obecność Bożego światła w świecie sportu. Zapalił ją Brian Kidd, były piłkarz Manchester United i reprezentacji Anglii, a obecnie pomocnik menedżera klubu Manchester City.

Fundacja Sportu stawia sobie za cel szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego i działaczy sportowych pracujących z młodzieżą, a także zachęcanie młodzieży, by szukała osiągnięć w sporcie.

Jan Paweł II był miłośnikiem górskich wędrówek, piłki nożnej i narciarstwa. Chętnie też pływał, a nawet uprawiał jogging w ogrodach Watykanu.

W uroczystości w Twickenham wzięło udział ok. 4 tys. dzieci ze szkół katolickich w całym kraju. W transmisji telewizyjnej obejrzało ją na żywo obejrzało ok. 800 tys. uczniów. Niektóre dzieci, by dojechać na uroczystość autokarami, wstały przed godziną 4 rano. Najmłodszy uczestnik uroczystości zwanej Wielkim Zgromadzeniem miał 5 lat.

W przemówieniach w szkolnej kaplicy oraz na szkolnym boisku Benedykt XVI mówił o katolickim ideale oświaty, której sednem jest kształtowanie całego człowieka.

"Oświata nigdy nie jest i nigdy nie może być rozpatrywana jako działalność utylitarna i nic więcej. Jej sednem jest kształtowanie osoby ludzkiej, wyposażenie jej w to, co potrzebne do zrealizowania życiowego potencjału. W największym skrócie chodzi w niej o przekazanie mądrości. A prawdziwa mądrość jest nierozłączna od wiedzy o Stwórcy" - zaznaczył papież.

Jest to już drugie przemówienie Benedykta XVI na temat znaczenia szeroko rozumianej oświaty jako elementu społeczeństwa obywatelskiego. Zarówno w czwartkowej homilii w Glasgow jak i w piątek w Twickenham papież uwypuklał pozytywną rolę katolickiej oświaty w podtrzymywaniu moralnych standardów społeczeństwa, nie tylko wśród katolików.

Czyniąc aluzję do seksualnego wykorzystywania dzieci w niektórych szkołach przyzakonnych i innych placówkach kościelnych, zwłaszcza w Irlandii, Benedykt podkreślił znaczenie zapewnienia dzieciom i młodzieży "bezpiecznego otoczenia", w którym mogą zdobywać wiedzę. "Życie w wierze może być pielęgnowane z miłością tylko w atmosferze zaufania opartej na szacunku i serdeczności" - dodał.

Szkoła w Twickenham powstała w 1850 roku, początkowo w celu kształcenia katolickich dzieci z biednych rodzin. Obecnie kształci katechetów i wchodzi w skład uniwersytetu w Surrey jako (St Mary's University College). 10 proc. absolwentów szkół w W. Brytanii to absolwenci szkół katolickich.

Szkoły te są popularne również wśród anglikanów, ponieważ nauka ma czytelną strukturę, a dyscyplina jest mniejszym problemem niż w szkołach państwowych.

Tekst papieskiego przemówienia do młodych znajdziesz TUTAJ :.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg