Ojciec święty był w niebezpieczeństwie?

- Pięciu mężczyzn podejrzanych o terroryzm zatrzymano w piątek w Londynie podczas wizyty papieża. Scotland Yard dokonał przeglądu systemu policyjnej ochrony Benedykta XVI, lecz nie wprowadził w nim zmian. Żadna z imprez nie została odwołana. - donosi BBC.

Funkcjonariusze antyterrorystycznej jednostki Scotland Yardu ok. godziny 5.45 czasu miejscowego (ok. godziny 6.45 czasu polskiego), reagując na doniesienie, aresztowali pięciu cudzoziemców w wieku 26-50 lat, podejrzewając ich o przygotowywanie i podżeganie do aktów terroryzmu. Zatrzymani posiadają różne obywatelstwa.

Mężczyźni zostali aresztowani w siedzibie nie wymienionej z nazwy firmy w centrum brytyjskiej stolicy. Policja przeszukała lokal oraz prywatne mieszkania we wschodnim i północnym Londynie. W miejscu, w którym mężczyzn aresztowano, nie znaleziono broni ani innych groźnych materiałów.

Policja przesłuchuje podejrzanych i stara się ustalić, czy informacja, na podstawie której zostali aresztowani, była prawdziwa. Na obecnym etapie nie ma żadnych danych sugerujących, że wykryto szczegółowy plan spisku. Scotland Yard tłumaczy, że nie mógł doniesienia zlekceważyć. Mężczyznom nie postawiono żadnych zarzutów.

Źródła watykańskie podały, że Benedykt XVI został poinformowany o zatrzymaniu. Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi oświadczył, że Stolica Apostolska ma pełne zaufanie do brytyjskiej policji. "Nie jest konieczna zmiana programu" papieskiej wizyty - dodał.

Jak dotąd dochodziło jedynie do protestów na niewielką skalę przeciwko wizycie Benedykta XVI. W Edynburgu protestował pastor Wolnego Kościoła Prezbiteriańskiego 84-letni Ian Paisley wraz z grupą 60 członków swej kongregacji, a w piątek rano demonstrację przed szkołą w Twickenham w południowo-zachodnim Londynie przeprowadziła grupa gejów przebranych za anioły.

Mężczyzn, w wieku od 26 do 50 lat, zatrzymano ok. godziny 6.45 po uzyskaniu w nocy informacji na temat potencjalnego zagrożenia terrorystycznego. Policja nie poinformowała, jakiej są narodowości; BBC twierdzi, że najwyraźniej nie są Brytyjczykami. Wcześniej telewizja podawała, że mężczyzn zatrzymano z powodu zagrożenia terrorystycznego mającego związek z trwającą w Szkocji i Anglii wizytą papieża Benedykta XVI

Funkcjonariusze przeszukują lokal handlowy, w którym zatrzymano podejrzanych oraz mieszkania w północnym i wschodnim Londynie. Dotychczas nie znaleziono żadnych niebezpiecznych materiałów.

Policja poinformowała, że plan wizyty papieża nie został zmieniony. Papież został poinformowany o zatrzymaniach, a rzecznik Stolicy Apostolskiej o. Federico Lombardi zapewnia, że Watykan ma pełne zaufanie do brytyjskiej policji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama