W najbliższą niedzielę przypada 5. rocznica podpisania ekologicznej encykliki „Laudato sí”. Z tej okazji watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przygotowała szereg inicjatyw, które mają pomóc w recepcji papieskiego dokumentu. Wpisują się one w trwający obecnie Tydzień oraz Rok „Laudato sí”.
Jak podkreśla ks. Joshtrom Kureethadam, odpowiedzialny za ekologię w tejże dykasterii, inicjatywy to swoisty czas łaski, mający się przyczynić do ekologicznego nawrócenia.
„Rok „Laudato sí” możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszy to trwający do niedzieli Tydzień „Laudato sí”. Podejmowane są różne inicjatywy. Zdumiewa nas wielkie zaangażowanie. Zgłosiło się sto organizacji i tysiące ludzi, którzy sami organizują wiele wydarzeń - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Joshtrom Kureethadam. - Na 24 maja przygotowaliśmy modlitwę, która w południe będzie odmawiana na całym świecie. W połowie czerwca planujemy konferencję w internecie. Również w czerwcu opublikujemy dokument na ten temat. Od 1 września do 4 października będzie Czas Stworzenia. W październiku ma się odbyć przełożone spotkanie w sprawie Przymierza dla Edukacji. W listopadzie inne przełożone spotkanie o ekonomii Franciszka. Punktem kulminacyjnym Roku „Laudato sí” będzie natomiast międzynarodowa konferencja w maju przyszłego roku.“
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.