Erozja wolności religijnej nie może stać się popandemiczną normą

Walka z pandemią koronawirusa nie może być w Europie wymówką do podważania wolności religijnej – przestrzega w specjalnym komunikacie sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.

Ks. Manuel Barrios Prieto przypomina, że ponowne otwarcie kościołów musi zostać przeprowadzone przez władze cywilne w dialogu z instytucjami kościelnymi, przy zastosowaniu jasnych, a nie arbitralnych zasad.

Komunikat COMECE jest reakcją na napotykane m.in. we Włoszech i Francji poważne trudności z przywracaniem liturgii z udziałem wiernych w kościołach, pomimo że znacznie rozluźniane są tam inne obostrzenia sanitarne wprowadzone na czas pandemii. COMECE wskazuje, że w czasie obecnego kryzysu dialog pomiędzy instytucjami europejskimi, a narodowymi odgrywa kluczowe znaczenie. Ks. Barrios Prieto nawiązuje tym samym do niedawno opublikowanych wskazówek Komisji Europejskiej dotyczących wychodzenia z epidemii, które nie zawierają żadnego bezpośredniego odniesienia do sprawowania obrzędów religijnych.

COMECE wskazuje, że taka postawa rozczarowuje, ponieważ jasno pokazuje, iż zlekceważono kluczową rolę religii w społeczeństwie europejskim, w jego wymiarze publicznym i wspólnotowym. Sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej zauważa, że „agresywne podejście niektórych podmiotów świeckich do roli religii w przestrzeni publicznej mogło przyczynić się do jej marginalizacji” w czasie pandemii. Przypomina zarazem, że „erozja praw podstawowych w kontekście obecnego kryzysu, w tym wolności religijnej, nie może stać się nową normą; prawa te muszą zostać jak najszybciej w pełni przywrócone”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama