Wierni ze wszystkich polskich diecezji zgromadzą się 17 maja na Placu św. Piotra.
Przypadająca w tym roku 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II będzie okazją do Narodowej Dziękczynnej Pielgrzymki do Rzymu. Wierni ze wszystkich polskich diecezji zgromadzą się 17 maja na Placu św. Piotra na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem papieża Franciszka. Założeniem tego wydarzenia ma być modlitewne zjednoczenie Polaków w Wiecznym Mieście wokół osoby i dziedzictwa Papieża Polaka.
W zapowiedzi wydarzenia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił ogromne znaczenie świętowania w Wiecznym Mieście.
„Jan Paweł II to Papież Polak, ale jednak był on Papieżem dla całego świata, dlatego ludzie z całego świata są zaproszeni na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II do Rzymu, do Stolicy Apostolskiej” – powiedział i zachęcił diecezje, wspólnoty parafialne i różne środowiska do organizowania rocznicowych pielgrzymek do Rzymu.
Abp Gądecki wyjaśnił też, dlaczego te urodziny będą obchodzone 17 maja, a więc dzień przed datą narodzin św. Jana Pawła II. „Prosiłem Ojca Świętego Franciszka, aby celebrował Mszę świętą 17 maja, ponieważ jest to niedziela i więcej osób będzie mogło wziąć udział we wspólnym świętowaniu” – zaznaczył.
Abp Gądecki wyraził wdzięczność ambasadorowi Polski przy Stolicy Apostolskiej Januszowi Kotańskiemu za współpracę, aby główne uroczystości urodzin Papieża miały miejsce w Watykanie. – Będzie to święto całego Kościoła, które przypomni osobę i nauczenie Papieża Polaka, który przybył do Rzymu – jak sam o sobie powiedział – “z dalekiego kraju” – dodał.
O inicjatywie planowanej na 17 maja poinformował także w liście do wszystkich diecezji sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
“W uzgodnieniu z ks. abp. Stanisławem Gądeckim, Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, uprzejmie informuję o inicjatywie Narodowej Dziękczynnej Pielgrzymki do Rzymu, planowanej na dzień 17 maja 2020 r. Będzie ona gestem wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II, w 100. rocznicę jego urodzin” – czytamy w liście.
“Założeniem przewodnim zorganizowania tego wydarzenia religijnego – napisał bp Miziński – jest modlitewne zjednoczenie Polaków w Wiecznym Mieście wokół osoby i dziedzictwa Papieża Polaka”.
Jak dodał, Msza Święta pod przewodnictwem papieża Franciszka na Placu św. Piotra będzie jedynym wspólnym dla wszystkich wiernych punktem pielgrzymki.
“Swobodnej decyzji organizatorów grup pielgrzymkowych pozostawiane zostają kwestie dotyczące przejazdu, pobytu, czy nawiedzania miejsc sakralnych oraz turystycznych” – dodał sekretarz generalny KEP.
Biskupi z poszczególnych diecezji zachęcają w listach odczytywanych w świątyniach do wzięcia udziału w tej ogólnopolskiej inicjatywie.
„Licznym uczestnictwem reprezentacji naszej diecezji dajmy świadectwo przywiązania do osoby św. Jana Pawła II i wierności Jego nauczaniu, tak bardzo potrzebnemu dzisiaj Kościołowi i naszej Ojczyźnie” – napisał w komunikacie m.in. biskup włocławski Wiesław Mering. W tej diecezji list odczytano w niedzielę 29 grudnia.
Diecezję warszawsko-praską w ramach pielgrzymki będzie reprezentował biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Udział w narodowej pielgrzymce poleca się proboszczom odpowiedzialnym za rozpowszechnienie tej informacji w parafiach, a także moderatorom grup, ruchów oraz środowisk diecezjalnych i parafialnych.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Naśladujcie Maryję w jej postawie adoracji, służby i pielgrzymowania.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.