Sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka skomentował przesłanie Papieża Franciszka na 53. Światowy Dzień Pokoju.
„Nawrócenie ekologiczne jest nowym spojrzeniem na życie. Jest ono formą szacunku dla godności człowieka, która wypływa z obecności Boga w każdym z nas. Jest to forma nowego życia, które jest spotkaniem, wsłuchiwaniem się w drogę i historię innych, aby odnaleźć nadzieję w tej kulturze spotkania, którą mamy w sercu”. W ten sposób sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka skomentował przesłanie Papieża Franciszka na 53. Światowy Dzień Pokoju, który obchodzony będzie 1 stycznia 2020 roku.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Bruno Maria Duffè wskazał, że w przesłaniu papieskim bardzo mocno wybrzmiewa wezwanie do podjęcia drogi harmonii między człowiekiem a otaczającym go środowiskiem.
„Przesłanie papieskie jest ważnym wezwaniem do refleksji nad pokojem, gdyż buduje się go na drodze dialogu społecznego i politycznego, ale także na drodze odnajdywania harmonii z naturą, w szczególności na poziomie gospodarczym, który wykorzystuje dobra naturalne – zaznaczył bp Duffè. - Myślę przede wszystkim o działalności wydobywczej, która jest działalnością bardzo mocno ingerującą w środowisko. Potrzebujemy więc pojednania i innego sposobu myślenia w stosunku do tego, co stworzone. Stworzenie bowiem nie jest instrumentem, ale przesłaniem Boga, które powinniśmy odkryć, odnaleźć granice wykorzystania natury i środowiska, aby żyć prostszym, pokorniejszym życiem, które będzie jednak w harmonii i pokoju z naturą”.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.