Wiara nie czyni więźniami przeszłości, ale daje odwagę

Papież Franciszek powiedział w piątek młodym katolikom w stolicy Tajlandii, Bangkoku, że wiara przodków nie czyni z nich "więźniów przeszłości", ale musi uczyć odwagi, by umieli odpowiedzieć na nowe wyzwania. Msza była ostatnim punktem jego wizyty w tym kraju.

W katedrze na mszy dla młodzieży zgromadziło się około 700 osób, a wokół świątyni było według władz 10 tys. wiernych. W homilii papież mówił, że zdarza się, iż w obliczu problemów i przeszkód, "serce stygnie" i traci się radość.

"Dlatego chciałbym was zapytać: czy chcecie podtrzymać ogień, który może was oświecić pośród nocy i trudności? Czy chcecie się przygotować, by odpowiedzieć na wezwanie Pana?" - mówił.

Franciszek wyjaśniał młodym katolikom, że są "dziedzicami wspaniałej historii ewangelizacji", która została im przekazana jako "święty skarb".

"Drodzy przyjaciele, aby ogień Ducha Świętego nie zgasł i abyście mogli utrzymać wasze oczy i serca przy życiu, trzeba być dobrze zakorzenionymi w wierze naszych starszych: ojców, dziadków i nauczycieli. Nie po to, aby być więźniami przeszłości, ale by nauczyć się tej odwagi, która pomoże nam odpowiedzieć na nowe sytuacje historyczne" - wskazywał papież.

Ostrzegał, że bez silnego poczucia zakorzenienia można zostać "zdezorientowanym przez głosy świata".

"Wiele z nich jest kuszących, są propozycjami dobrze zmanipulowanymi, które początkowo wydają się piękne i intensywne, choć z czasem zostawiają jedynie pustkę, znużenie, samotność i apatię"- zauważył.

Franciszek poświęcił 25 kamieni pod nowe kościoły w Tajlandii. W katedrze znajduje się statua św. Jana Pawła II, który odwiedził ją 11 maja 1984 roku.

Na zakończenie mszy, która była ostatnim punktem wizyty papieża w tym kraju, podziękował wszystkim za jej organizację. Słowa podziękowań skierował m.in. do króla Ramy X i rządu.

W sobotę Franciszek uda się do Japonii.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama