Papież: Miłosierdzie to antidotum na podziały, które podsycają populizm

Miłosierdzie jest antidotum na podziały i kontrasty, które podsycają populizm - napisał papież Franciszek w przesłaniu do europejskich biskupów. W orędziu na ich obrady w Hiszpanii zachęcił do zobowiązania na rzecz wzmocnienia Europy i "nowego humanizmu".

W ogłoszonym w piątek w Watykanie liście, wystosowanym w związku z obradami Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w Santiago de Compostela, Franciszek nawiązał do hasła spotkania: "Europa, czy to czas przebudzenia? Znaki nadziei".

Papież wyraził przekonanie, że takich przejawów nadziei jest dużo i że często są ukryte. "Widzimy je - dodał - w gotowości tylu naszych braci wobec tych, którzy cierpią i są w potrzebie, zwłaszcza chorych, uwięzionych, ubogich, migrantów i uchodźców".

Następnie podkreślił, że miłosierdzie jest "największym antidotum na tendencje naszych czasów, pełne rozdarć i kontrastów". "Populizm, który szerzy się w naszych czasach, żywi się stałym poszukiwaniem kontrastów, które nie otwierają serca, lecz więżą je w murach duszącej niechęci. Miłosierdzie zaś otwiera i pozwala oddychać" - dodał Franciszek.

Przeczytaj także

Wskazał, że nachylając się nad "ranami zagubionych, bezbronnych i zepchniętych na margines", Kościół może "odnowić swe zobowiązanie na rzecz budowy Europy".

Zaapelował także o nowy humanizm pod znakiem dialogu, integracji i doceniania tego, co najcenniejsze w tradycji Starego Kontynentu, by uczynić z Europy "rodzinę narodów", ziemię pokoju i nadziei, obrony życia i godności ludzkiej.

Papieski list adresowany jest do przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy kardynała Angelo Bagnasco z Włoch. Jego zastępcą jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama